Олександр Кочетков, політолог
Олександр Кочетков, політолог

Виступаю як політтехнолог з двадцятип’ятилітнім стажем (перший проект – «Кучма депутат», 1990 рік).

Останнім часом низка експертних груп звернулася за дружньою консультацією – мовляв, плануємо перемогти на найближчих парламентських виборах, щоби реалізувати наші ідеї очищення та оновлення країни. Відповідаю публічно всім, аби не повторюватися.

Створення партій на новій (для України) ідеологічній основі – справа правильна і необхідна. Але як важіль перевертання країни не годиться, як не годиться шкільна указка для опору озброєним бандитам.

Справа тут не лише у дефіциті часу. Але і в реальній соціологічній картині. Навіть якщо уявити, що якась правильна партія набрала п’ятдесят один відсоток і отримала більшість в ВР, то тридцять з гаком відсотків все одно будуть у колишніх регіоналів (насправді, більше, оскільки Україна все ще «постсовкова»). Конституційної більшості не створити. І як з «колишніми» міняти систему влади, якщо вона їх повністю влаштовує? Домовлятися? І що це будуть за реформи?

Але 51% на виборах – це більша утопія, ніж віра, що Порошенко почне працювати на країну, а не на себе.

Розклад з досвіду для поки що нерозкрученої партії за умови доступу на загальнонаціональне ТБ:

5 млн. доларів – засвітитися і створити заділ на майбутнє, проходження в ВР – ненаукове диво.

15 млн. – боротьба за проходження в ВР.

50 млн. і більше – претензія на 10%. І далі нова партія не стрибне. Адже електорат консервативний, він з недовірою ставиться до нових ідей та вождів. Йому треба років зо три, щоби придивитися до партії та її лідерив, і в цей період не має бути гучних скандалів та іншого. Необхідно не лише партійне будівництво, але й грамотна активність на місцях.

Яскраві публічні лідери партії, приваблива ідеологія, креативна виборча кампанія можуть додати відсотка три, але не поміняти загальну картину.

При цьому важливо пам’ятати, що всіх, хто реально думає про перезаснування країни за новими правилами, нинішня влада справедливо вважає ворогами. І буде всіляко перешкоджати. Творити наша влада не вміє, натомість ламати і псувати – на відмінно.

Окремо про телебачення. На жаль, але воно залишається головним засобом впливу на електорат. При цьому наявність у партії серйозних грошей не розв’язує проблему телебачення.

По-перше, влада намагатиметься не пускати в ящик реальних конкурентів. По-друге, ефір не помацати руками, але він точно гумовий. Прайм-тайм все одно дістанеться партіям, які тим чи іншим чином близькі до конкретного власника телеканалу. Новій партії навіть з грошима залишаться крихти.

Можна спробувати компенсувати через регіональне ТБ, але це окрема непроста історія.

Ситуація, звичайно, не безнадійна, новим партіям боротися за проходження в парламент потрібно. Але не варто спокушатися, що це можна зробити тільки на чесних очах і правильних ідеях.

Описані проблеми розв’язує зміна виборчого законодавства.

Зокрема, необхідно заборонити іменні блоки та інше обдурювання. Заборонити БУДЬ-ЯКУ політичну рекламу, зокрема, непряму. Партії повинні фінансуватися державою. Вибори повинні проходити за відкритими списками з регіональною прив’язкою і з можливістю відкликання конкретного депутата. За будь-яку «матеріальну допомогу виборцям» – розслідування і зняття з виборів. За невиконання публічних обіцянок – автоматичне анулювання результатів виборів.

Ось тоді буде змагання саме виборчих платформ, будуть предметні дебати з обговоренням програм і термінів їх виконання. Тоді бабусі перестануть «голосувати серцем за гречку», тому що доведеться читати нудні програмні документи.

Приблизно це зробили, наприклад, в Польщі.

До речі, ВР повинна бути двопалатною, кожна палата обирається за своїм принципом.

Таким чином, якщо ми хочемо максимально швидко створити нову країну з новими правилами життя, то засобом є широкий громадський рух за перезаснування держави. Він дозволяє нівелювати амбіції лідерів, оскільки це не вибори з поділом посад, і забезпечити масовість. Такий рух, особливо, при наявності в ньому ветеранів АТО, здатний різними способами тиснути на нинішню владу і змусити її до реальної трансформації України.

Джерело: Александр Кочетков

БЕЗ КОМЕНТАРІВ