Олександр Кочетков, політолог
Олександр Кочетков, політолог

Чомусь політику порівнюють з шахами — згадаймо нев’янучого Генрі Кіссінджера. Хоча вона значно більше нагадує бої без правил.

Фрагмент такого шахового бою локального значення розгортається на дошці Україна, котра неабияк постраждала від використання то замість імпровізованого щита, то в ролі метальної снаряда, а то — як перехідний приз.

Білими грають ті, кого ми називаємо міжнародними партнерами, а правильно — роздратованими кредиторами. І вони розгортають давно назрілу багатопланову атаку.

Кінь білих Айварас Амбромавичус під захистом тури Михеіл Саакашвілі робить вилку. Але не просто. Це вилка одночасно на туру чорних Ігоря Кононенка, ферзя Арсенія Яценюка — і шах королю Петру Порошенку. Млявий староіндійський захист чорних навряд чи можна назвати ефективним. Тож без втрат уже ніяк не втекти.

А десь збоку шустрить бубновий туз Володимир Путін, який теж рветься взяти участь у шаховій партії, але «в Чапаєва»… Проте в решті — недоторканності вкладів та власності, банківській таємниці тощо — він чомусь вимагає до себе цивілізованого ставлення.

Ходи зроблені й записані, партія відкладена. Триває аналіз позицій.

Чекати від Петра Олексійовича якогось прозріння і початку нового праведного життя — наївніше, ніж очікувати стабілізації гривні за Валерії Гонтаревої. Ні, він буде тупити, вичікуючи — доки все якось самотужки розсмокчеться. Або народиться наступна гучна скандальна тема, що перекриє нинішній корупційний скандал у президентському оточенні.

А це саме оточення вже розгортає масову й безглузду інформаційну кампанію під гаслом «Абромавічус — хріновий міністр». Хоча яким чином слабкі реформаторські риси міністра можуть відбілити президента Порошенка, на якого й націлений головний удар, — лишається великою загадкою.

Наступний хід Сполучених Штатів і Європи буде вже не попередженням, а конкретною дією. Добре, якщо почнеться блокування банківських рахунків, пов’язаних з декількома нашими високопосадовцями. Але ж можуть також зменшити фінансову та політичну підтримку України — такі голоси на Заході лунають все голосніше.

І тоді шахова партія ризикує перетворитися на здачу в карти. Проте шулерство — це саме те, в чому росіяни справді досягли успіху.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ