Олена Галкіна, науковець і громадський діяч. Живе в Москві
Олена Галкіна, науковець і громадський діяч. Живе в Москві

Сьогодні Путін знову згадав якесь російськомовне населення південного сходу України, орієнтоване на РФ, яке «ми не можемо віддати на поживу націоналістам».

Соціологія показує, що в Україні зараз приблизно 6-8% людей можна назвати «орієнтованими на Росію». Водночас у РФ приблизно 10-12%, за тими ж критеріями, «орієнтовані на Україну». Українське керівництво могло би публічно взяти під свій захист цих росіян. Приміром, організувати програму переселення, що була би дзеркальною до російської «підтримки співвітчизників».

РФ підтримує «своїх» за лінгвістичним критерієм: обіцяє громадянство всім, хто розмовляє по-російськи. У європейській частині пострадянського простору ведеться системна робота з роздавання посвідок на проживання у російських реґіонах для російськомовних. Україна могла би запропонувати ціннісний критерій: громадянство всім, хто проти агресії, імперства та ідеології «русского мира». Хто за свободу, гідність, справедливість – тобто поділяє ідеали Революції Гідності.

Зрештою, ці 10-12% росіян, як правило, мають хорошу освіту. Вони успішні в своїй професії та можуть бути реально корисними в розбудові держави. Гуманітарії і технарі, учені та підприємці, громадські активісти – усі, хто задихається в смороді гниючої зомбі-імперії. Гадаю, вони заслужили право приєднатися до суспільства, яке обрало цінності демократії та свободи.

А Україна в такий спосіб може заявити про себе як про суб’єкта розвитку і новий центр пострадянського простору. І знайти нарешті гідне місце у світовому співтоваристві. Місце не країни-жертви, а реґіонального лідера.

Але поки в Україні ставляться до цієї ідеї дуже обережно. Хоча, мені здається, вона лежить на поверхні. Зараз політичним еміґрантам відмовляють у статусі біженців, який легше отримати на Заході, ніж в Україні. Навіть бійці добровольчих батальйонів, що захищають незалежність України, отримують громадянство з великими труднощами, під натиском громадянського суспільства. Стратегії в урядовців нема. А страусяча тактика лише ллє воду на млин Путіна.

  • Козак

    гарант потрошенко занят вопросом как усидеть в кресле президента. Его не интересуют люди патриоты готовые защищять Украину от путлера. Он окружил себя пидлобузниками которые и сами наживаються и ему помогают обогощяться.

  • Шахтарі Донбасу

    ЩО Ж ТОДІ ВЖЕ КАЗАТИ ПРО ГНОБЛЕННЯ УКРАЇНЦІВ В РОСІЇ ? ЧИ НЕ ПОРА УКРАЇНІ ВЗЯТИ ЇХ ТЕЖ ПІД СВІЙ ЗАХИСТ ? А ГАРАНТОМ ТЕПЕР МОЖЕ БУТИ США, НАПРИКЛАД !