Олена Галкіна, історик, експерт із міжнародної політики. Переїхала з Москви до Києва
Олена Галкіна, історик, експерт із міжнародної політики. Переїхала з Москви до Києва

Ослабив голландський референдум позиції Петра Порошенка?

Так, безумовно. Але не більше, ніж офшорний скандал і реакція на нього української влади.

Ослабне політична підтримка України Європою перед  обличчям російської агресії?

Звісно, ні. І розслідування по МН17 теж не припиниться. І санкції з РФ знімуть лише після того, як Володимир Путін чи його наступник виведе з території України війська, найманців, техніку та прибере за собою сміття.

Так, в Україні — корупція і олігархи. Асоціацію України з ЄС європейці сприймають як економічну історію, тому не хочуть преференцій для курячого барона Юрія Косюка перед голландськими фермерами (був такий агітаційний ролик проти Асоціації).

Однак корупція та олігархія у Росії в тисячу разів страшніші за українські. Це очевидно хоча би з панамського скандалу, де на одній шальці — три нещасні фірми Порошенка, а на іншій —  величезний «віолончельний» спрут, який збирає данину з російських бізнесменів. Тому потепління до путінської РФ в принципі неможливе.

Але результати референдуму — це й очевидний прокол української зовнішньої політики та публічної дипломатії. Велопробіги та інші флешмоби під керівництвом Павла Клімкіна не зробили клептократію привабливішою, але підняли інтерес до референдуму. В результаті явка зі скрипом, але переповзла 30% — і референдум буде визнаний таким, що відбувся.

Головний виклик для України зараз —  як відреагують політикум і громадянське суспільство на панамські папери та провал у Нідерландах?

Притягнуть винних до відповідальності, за прикладом Ісландії, чи створять «нову» коаліцію і уряд Гройсмана?

БЕЗ КОМЕНТАРІВ