Олена Галкіна, історик, експерт з міжнародної політики. Переїхала до України з Росії
Олена Галкіна, історик, експерт з міжнародної політики. Переїхала до України з Росії

Радянська інтелігенція не хотіла помічати трагедії Голодомору так само, як нині російська «опозиція» намагається забути про Крим і Донбас. Природа поведінки одна і та сама – «помри ти сьогодні, а я – завтра».

Художниця Любов Шапоріна, яка з правдивістю патологоанатома препарувала власне моральне падіння за часів сталінізму, писала в блокадному Ленінграді в 1942-му році:

«Ми всі винні в теперішньому стані речей. Вся країна вже багато років голодує. Пам’ятаєте, як на Вітебському вокзалі лежали всюди голодуючі українці. «Пане, хліба», – простягали руку. А ми … в хороших шубах, ситі, після пиятики проходили, і нам здавалося, що це десь далеко, це нас не обходило. Тепер вся країна за це розплачується».

Інтелігенція не хотіла помічати вмираючих. Адже якщо ти організуєш допомогу цим людям сьогодні, то, найімовірніше, миттєво позбудешся і шуби своєї, і положення, і життя. Навіщо ризикувати?

І тільки в блокаду, вимушена заради шматка хліба доносити на своїх подруг, Шапоріна усвідомила, що і загибель її друзів в 37-му році, і нове рабство на 1/6 частині суші, і навіть війна з десятками мільйонів жертв – безпосередньо пов’язані з легкодухістю і боягузтвом в 1932-му.

Не можна мовчати, коли править бал підлість і зневажається гідність. Не можна виправдовувати мерзенні злочини великою метою. Тому що на розтоптаних душах і кістках замучених можна побудувати тільки пекло. І всі, хто мовчав і відвертався, будуть в ньому горіти.

Джерело: Елена Галкина

БЕЗ КОМЕНТАРІВ