Донбас діти
Війна на Донбасі завдає дітям чимало душевних травм

Обидві сторони конфлікту на сході України постійно звинувачують одна одну у використанні «дітей-солдат» на фронтах: кожен табір намагається якомога сильніше очорнити супротивника. Численні ЗМІ нерідко повідомляли про це, але доказів того, що дітей-солдатів посилали на бойові операції, не було. Військова підготовка була, як стверджували сторони конфлікту, підготовкою до майбутніх ідеологічним протистоянь, пише Беньямін Біддер на сторінках німецького журналу Der Spiegel.

Німецький телеканал ZDF розшукав таких «дітей-солдатів», які брали участь у боях, і показав їх у своєму репортажі. Один з таких дітей – 15-річний Богдан Кравченко з Луганська. Сепаратисти на контрольно-пропускному пункті наказали йому надіслали пропагандистське послання своєму батькові. Він живе за лінією розділу – в області, яку контролює уряд України. «Привіт, тату, я живий-здоровий, все гаразд, як ти бачиш. Приходь і ти сюди, якщо можеш», – каже Богдан. Як ідеться в матеріалі, він визнає, що брав участь у боях, але на запитання про те, «чи доводилося йому вбивати людей», він відповів, що «людей не вбивав, тільки фашистів». «Я вважаю, що на тій стороні взагалі немає людей», – заявив Кравченко.

Журналісти ZDF розшукали людей, відповідальних за долю Кравченка, і зустрілися з Ларисою Заєць, яка працює в одній з дитячих організацій в проросійських «народних республіках». За її словами, в діях Богдана «немає нічого негожого». «Його, навпаки, спонукає сильний патріотизм», – запевняє Заєць, додаючи, що на Донбасі багато дітей, які брали участь у бойових діях.

Ще один приклад – 15-річний Семен з Луганська. У телевізійному репортажі він розповів про те, що його найкращу подругу Олександру Капліну, яку він в репортажі ніжно називає «Сашенькою», застрелив український снайпер. Олександрі, яка народилася 21 грудня 1998 року, на момент смерті 16 вересня 2014-го було всього 15 років. Обидва, як зізнався Семен, зі зброєю в руках воювали на боці проросійських сепаратистів.

Тим часом війна, як розповідається в репортажі ZDF, завдає дітям чимало душевних травм. Так, журналісти, побувавши в одному з кадетських училищ в Луганську, стали свідками того, як один з кадетів розридався одразу після того, як поставлений сепаратистами командир вийшов з класу. Як передає Der Spiegel, 15-річний Євген розповів, що на фронті йому доводилося бачити, як снаряди розривають тіла і супротивників, і його товаришів. Ночами, за його словами, він часто мучиться від кошмарів, прокидається і потім не може заснути. «Крім того, мені часто ввижається запах крові і згорілого металу. Запах металу переслідує мене», – сказав Євген.

Як повідомляв Інформаційний Акцент, до Міністерства внутрішніх справ надійшли 525 заяв і повідомлень про зниклих безвісти дітей у Донецькій та Луганській областях впродовж проведення АТО.

Інформаційний Акцент

БЕЗ КОМЕНТАРІВ