Дипломат назвав 4 масштабних удари по планах Кремля
Дипломат назвав 4 масштабних удари по планах Кремля

Екс-посол США в Україні Джон Ґербст у статті для Atlantic Council зауважив, що Росія поступово втрачає здатність завдати шкоди Україні через тиск на Європу – передає НВ.

Ґербст зауважив, що російська влада і нині зберігає відчутний вплив в Європі, проте її здатність використовувати цей вплив проти України слабшає, про що свідчать чотири рішення, ухвалені протягом останнього часу.

«Інтервенція Росії в Сирії послаблює позиції Кремля щодо України в очах європейських політиків. Це стало очевидно 16 жовтня на Парламентській асамблеї Ради Європи, яка завдала серйозного удару по російській кампанії дезінформації. Брехнею, ключовою для плану Москви з ослаблення санкцій і скорочення підтримки, що надається Україні, була заява, що конфлікт на Донбасі – громадянська війна, а не гібридна, яку веде, забезпечує і фінансує Москва, і в якій бере участь чимала кількість російських солдатів», – наголосив екс-посол США в Україні.

За його словами, у своїх резолюціях від 16 жовтня ПАРЄ забезпечила очевидну та правдиву відповідь на ці заяви. Зокрема, перша резолюція визначає конфлікт як російську агресію і закликає РФ «вивести своїх солдатів з території України і припинити забезпечення терористів». Друга резолюція засуджує «військове втручання Росії у Східній Україні», називаючи його порушенням норм міжнародного права.

На думку експерта, другим ударом по путінській команді став гнів Франції через воєнні злочини в Алеппо. У зв’язку з цим давно запланований візит Президента РФ Владіміра Путіна до Парижа 25 жовтня на відкриття нового російського культурного центру, а також зустріч із французьким Президентом Франсуа Олландом були відкладені.

«Сирійська авантюра Росії також зіпсувала плани європейських друзів Путіна домогтися пом’якшення санкцій, запроваджених за вторгнення на Донбас, наступного літа. Хоча в Європі в основному розуміли, що в січні 2017 санкції продовжать, прем’єр Італії Маттео Ренці на саміті лідерів ЄС 20-21 жовтня надіслав до «широкого перегляду відносин між Євросоюзом і Росією», – підкреслив автор, додавши, що він сподівався обговорити важливість поліпшення відносин з Москвою і втрат від поточного охолодження.

Щоправда, обговорення зосередилося на людській трагедії, до якої призвели російські бомбардування в Алеппо. Більше того, низка учасників запропонували запровадити додаткові санкції проти РФ як покарання. Відповідне рішення не ухвалили, проте дискусія підкреслила невдоволення Європи Кремлем.

Інший удар по російській владі, як зазначив дипломат, пов’язаний із Сирією, коли Генеральна Асамблея проголосувала за виключення Росії з Ради з прав людини, яка засідає в Женеві.

«Перед голосуванням, групи правозахисників поширили петицію, підписану 80 НДО. У петиції було прохання до країн-учасниць «серйозно замислитися, чи дозволяють дії Росії в Сирії, які включають в себе підтримку або проведення воєнних дій, жертвами яких регулярно стають мирні жителі, бути учасником інституції ООН, що відповідає за дотримання прав людини», – нагадав Ґербст.

За його словами, якщо сирійське питання цієї осені спрацювало проти Росії і на користь України, то зростання популізму в Європі вчинило протилежний ефект, а найяскравішим прикладом є Нідерланди.

«Антиєвропейські групи в цій країні зібрали достатньо підписів під петицією про проведення в квітні референдуму, який, навіть з явкою лише в 32%, все ж відкинув Угоду про асоціацію з Україною. На саміті ЄС 20-21 жовтня прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте сказав своїм колегам, що Нідерланди, найімовірніше, не ратифікують Угоду без гарантій, що вона не передбачає для України перспектив членства в ЄС, що є неприйнятною умовою. Рютте зробив це з розрахунком на вибори в березні 2017 року в Нідерландах; йому не хотілося б давати тему для спекуляцій євроскептикам», – вважає екс-посол.

Тим не менше, як він зауважив, навіть у цій ситуації для України є позитивна сторона. Експерт нагадав, що європейські процедури дозволяють імплементацію угоди навіть до ратифікації всіма 28 членами ЄС, за умови, що немає чіткого повідомлення про відмову одного з них від ратифікації.

«Згідно з інформацією інсайдерів, заява Рютте не була розцінена як відмова. Рютте обіцяв зробити остаточну заяву 31 жовтня, але в той день було оголошено, що він відклав ухвалення рішення. Неформально це означає, що імплементація Угоди продовжується, а Рютте отримує можливість говорити в Нідерландах, що не підтримує її. І Європейська комісія, і Виконавча служба зовнішніх дій виступають за імплементацію угоди. Російська інтервенція в Сирії, можливо, і зміцнила престиж РФ на Близькому Сході – але не в Європі, і для України це добра новина», – підсумував дипломат.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ