77
Довести Путіна до Ґааґи може лише українська влада

Експерти проаналізували можливість притягнення російського президента Владіміра Путіна до відповідальності через вчинення військових злочинів на території України та дійшли висновку, що левову долю у цьому напрямку має зробити саме українська влада, а не міжнародні інституції, пише День.

«Україна має виходити з того, що більшість злочинів, вчинених на її території, злочинів проти міжнародного права (…) має розслідувати самостійно і відповідно притягати до відповідальності винних у цих злочинах так само самостійно (…) Міжнародний кримінальний суд в цьому може відігравати лише допоміжну роль, про що йдеться в статуті МКС. Тобто основний тягар відповідальності за розслідування і притягнення винних до відповідальності лежить на Україні, а не на Міжнародному кримінальному суді. МКС діє лише там, де держава не спроможна або не бажає притягти винних до відповідальності», – вважає Микола Гнатовський, доцент кафедри міжнародного права Iнституту міжнародних відносин КНУ ім. Т.Г. Шевченка.

Він зазначає, що стосовно ясності офіційної позиції української влади нічого не змінилось з 2014 року: «Ми живемо в двох паралельних реальностях. Є достатньо багато заяв на найвищому рівні і від Верховної Ради, і від Президента України, і від міністра закордонних справ, які чітко говорять про агресію РФ проти України, але при цьому ніхто не скасовує режим АТО. Але це не має прямого стосунку до обов’язку держави переслідувати винних у воєнних злочинах і злочинах проти людяності».

Україні б допомогло чітке визначення військових подій на сході України не як АТО, а як війна. І змінити ситуацію у цьому напрямку може лише глава України Петро Порошенко, запровадивши воєнний стан. Таку точку зору висловив правознавець-міжнародник, суддя Міжнародного кримінального трибуналу Володимир Василенко.

Він додав, що відсутність воєнного стану негативно вплинула на можливість довести злочинні дії господаря Кремля.

«Я давно і відкрито говорю, що подвійні стандарти, які використовує Порошенко, заявляючи з одного боку, що РФ є агресором, а з іншого – не запроваджуючи воєнний стан і не запроваджуючи належних санкцій проти агресора, підривають правову позицію України», – повідомив Василенко.

Також він наголосив на важливості спільної стратегії як президента, так і генерального прокурора та Міністерства юстиції.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ