українські олігархи
У реформ в Україні немає шансів, доки олігархи не зазнають удару по багатству і впливу, вважають експерти

Українські олігархи – найбільша проблема країни. Якщо і є перешкода до створення дієвої держави, здорової економіки та справжньої демократичної звітності, то це магнати, які контролюють країну. Про це пишуть в статті для Foreign Policy Ніл Абрамс, консультант з політичних ризиків, і Стівен Фіш, професор політології.

«Заклики до того, щоби нарешті викорінити їхній вплив, стають голоснішими і численнішими. Але мало хто із спостерігачів запропонував робочі плани для того, щоби це втілити. Маючи це на увазі, ми представляємо дорожню карту того, як це можна зробити», – наголошують вони.

«У реальної реформи немає жодного шансу, доки олігархи не зазнають важкого удару по своєму багатству і впливу. Щоби це сталося, потрібні такі чотири кроки», – починають автори публікації.

«По-перше, політичний клас, який керує Україною з моменту здобуття нею незалежності, має впасти. Українці мусять обрати парламентську більшість і президента з-поміж людей, котрі не належать до посткомуністичного політичного істеблішменту. Такий трюк, фактично немислимий протягом усієї пострадянській історії України, тепер здається дедалі імовірнішим. Починаючи з повстання Євромайдану в 2014 році, громадянське суспільство процвітає і навіть ввело новий контингент «євро оптимістів» у парламент. Якщо цей тренд збережеться, він зможе породити політичну опозицію, яка одночасно заслуговує на довіру та є незалежною від еліт», – йдеться в статті.

Коли новий уряд України буде створено, можна робити другий крок – замінити корумпованих чиновників у державній адміністрації вмотивованими активістами і особами, не причетними до системи, продовжують політологи.

«Третій крок – знищити субсидії, від яких залежить більшість олігархів. Спершу це потребуватиме приватизації державних підприємств, які ділки використовують для власного збагачення», – вважають автори.

Також, новопризначені керівники повинні спростити «візантійську» систему регулювання і оподаткування України.

«Навіть позбавлені своїх дорогоцінних субсидій, українські капіталісти-куми все ще матимуть в своєму розпорядженні добрячий арсенал готівки і активів, яких вони вже встигли набути. Щоби по-справжньому підрізати їм крила, уряд повинен змусити їх поступитися істотною частиною їхніх багатств, здобутих нечесним шляхом. Четвертий і останній крок спрямований саме на це, – йдеться в статті Foreign Policy. – Новостворені спеціальні прокурори повинні заарештувати якомога більше олігархів за звинуваченнями, пов’язаними з корупцією. Потім вони повинні запропонувати їм угоду: або заплатити величезний одноразовий податок на вкрадені ними активи, або постати перед звинуваченням за минулі злочини. Такий підхід спрацював у Грузії після Революції троянд у 2003 році. Він може спрацювати і в Україні».

Пропонована схема може підготувати ґрунт для реформ, заснованих на верховенстві права, підриваючи авторитет тих, хто стоїть на шляху, вважають автори.

«Коли олігархи будуть витіснені, процес створення здорового демократичного режиму і живої ринкової економіки зможе нарешті розпочатися», – наголошують Фіш та Абрамс.

У цьому можуть допомогти західні країни.

«По-перше, вони можуть відмовити безпринципному політичному класу України в доступі до тих мільярдів у вигляді допомоги, які уможливлюють йому залишатися при владі. По-друге, західні правоохоронні органи можуть допомогти українським колегам отримати доступ до інформації про офшори олігархів. Але перший крок для народу України – це вигнати його політичних господарів і замінити їх компетентними людьми, які не мають стосунку до системи, і професійними управлінцями. Без цього жоден із запропонованих нами заходів не матиме успіху», – резюмують автори статті.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ