Політолог проаналізував реформу медицини в Україні
Політолог проаналізував реформу медицини в Україні

Політолог, керівник центру «Ейдос» Віктор Таран у коментарі Слову і Ділу проаналізував схвалення Кабінетом Міністрів України низки постанов для старту реформи системи охорони здоров’я в Україні.

Як відомо, реформу проводитимуть у три етапи, а її повна реалізація запланована до 2020 року. Як наголосив Таран, у цій ситуації найголовніше – що реформа розпочалася.

«Є підстави сподіватися, що створюється сучасна модель фінансування системи охорони здоров’я європейського зразка – універсальне медичне страхування з повною оплатою з Державного бюджету», – зауважив політолог.

Також він підкреслив, що змінюється принцип використання коштів, що виділяються на медицину – гроші йдуть за пацієнтом.

За його словами, «це означає, що медичні заклади переходять на договірні відносини з державою й отримують фінансування залежно від кількості громадян, яким надали меддопомогу. Починається конкуренція за пацієнтів. Громадяни зможуть вільно обрати лікаря, з яким підпишуть угоду на обслуговування».

Крім того, Таран зазначив, що влада планує зменшити обсяг особистих витрат громадян на лікування. «Медичні заклади отримують стимул для покращення якості своїх послуг. Має визначитися перелік послуг медичної допомоги та медикаментів, які гарантовано надаються безоплатно».

Крім того, на його думку, позитивним нововведенням можна вважати впорядкування мережі медичних закладів вторинної (спеціалізованої) допомоги в рамках формування шпитальних округів: «Відбудеться перепрофілювання малозавантажених і погано оснащених лікарень, які не можуть надавати якісну допомогу», – додав він. Мовляв, саме це ключові зміни, але варто врахувати ризики, які є вже зараз.

«Проблема полягає в тому, що існує протистояння між чинним комітетом ВР та міністерством. У Богомолець та Мусія було своє бачення й позиція, що так званими лідерами реформ мають бути вони, а не міністерство. Хоча має бути навпаки. Є ризик, що може бути блокування процесу, тому що вони мають інше бачення», – пояснив очільник центру «Ейдос».

Другий аспект, як він зауважив, може бути пов’язаний зі спротивом на місцевому рівні.

«Може бути ризик того, що окремі заклади саботуватимуть реформу. Якщо подивитися на змінену схему фінансування, то раніше стабільно поліклініки отримували свою частку. Відтепер їх стимулюють до конкуренції, підвищення рівня медпослуг, але чи потрібно їм це та чи приймуть вони нові правила гри – питання. Вони звикли до іншого, їх усе влаштовувало, тому є ризик саботування», – наголосив політолог.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ