Юрій Сиротюк із синами після звільнення
Юрій Сиротюк із синами після звільнення

Проти ночі на 9 листопада на свободу вийшов в’язень сумління, заступник лідера партії «Свобода», колишній народний депутат України, а нині чинний депутат Київської міськради Юрій Сиротюк. «Свободівець» перебуватиме під нічним домашнім арештом та носитиме електронний браслет до 7 січня 2016 року. Як пройшли два місяці за ґратами, що встиг обдумати та зрозуміти за цей час Сиротюк розповів у коментарі виданню Інформаційний Акцент.

За його словами, проведений час за ґратами став для нього екзистенційним зіткнення зі світом, яким він є. «Можна багато думати, читати і уявляти репресивний апарат, цю систему, але варто це відчути на собі, відразу усвідомиш, що дійсність є у разів 10 гіршою ніж уявляєш. Власне, коли потрапляєш за ґрати, то усвідомлюєш це. До ув’язнення я був фактично готовий, бо припускав, що можуть арештувати ще за режиму Януковича, коли брав участь у протестах проти Харківських угод, коли брав участь у мовному Майдані. Але я ніколи не думав, що ця влада стане тим самим режимом, але ще гіршим», – розповів Сиротюк.

На його переконання чинна правоохоронна система є безжалісною, але звичайно не такою, як за Сталіна: «Тебе вже не вбивають, не катують, але є велике знелюднення: на кожному кроці до тебе ставлення ніби ти не є людиною, бо в тебе немає жодних прав, ти залежиш від доброї волі охоронця чи ще когось, розумієш, що тобі можуть будь-що підкинути, будь-що сфабрикувати. Коли я дізнався в тюрмі, що мою офіційно зареєстровану мисливську рушницю у протоколі хотіли записати, як автомат Калашнікова, то був чесно кажучи шокований… Я відчув на собі, а не з книжок, яким є життя у цій репресивній системі».

Юрій Сиротюк констатував, що дії влади є логічними, бо фактично революція не відбулася, адже зміни, які мають поставати після такого потужного національного здвигу – відсутні.

«Революція – це зміни, а не бунт п’яної матросні, не прапори, не гасла «Слава Україні» з уст лідера вінницького антимайдану, який засів у крісло голови ВР. Революція це глибокі, кардинальні і головне поступальні зміни. За ґратами я дуже багато читав, і те, що відбувалося зі мною, з нашою країною, я знаходив у книжках. Наприклад, зараз читаю книгу Нельсона Мандели, де він розповідає про систему апартеїду – пригноблення чорношкірого населення: можу запевнити, що в Україні відношення до пересічних громадян набагато гірше, і це без перебільшення, особливо, що стосується карально-репресивної системи. Реальна Україна дуже відрізняється від того, що про неї розповідають на телебаченні, пишуть у ЗМІ і від того, що ми про неї думаємо і, зокрема, нашу роль в ній. Зараз інтуїтивно можу припустити: те, що сталося зі мною та іншими політв’язнями – це результат конкретних Мінських домовленостей, у яких напевно прописано, що Порошенко бере на себе зобов’язання вгамувати енергію українських мас. Путіну потрібна будь-яка Україна, але не Україна українців, не національна держава. Те саме потрібно і олігархам. Тому є певна змова олігархів усередині країни і змова великих гравців зовні, аби тут зберегти статус-кво – бездержавну, пригноблену націю в умовах внутрішньої окупації. Однак, як би пафосно це не звучало: що нас не ламає – робить нас сильнішими, я вже знаю, що таке тюрма і мене уже цим не залякати. Ну кинуть мене за ґрати, у карцер, камеру одиночку, що зроблять далі? Усе у Божих руках», – зазначив Сиротюк.

Націоналіст переконаний, що вихід із цієї ситуації є – люди також мають нести відповідальність за тих, кого обирають.

«На Майдані люди не орієнтувалися на доброго царя і те, що за них хтось, щось робитиме. На жаль, після Майдану люди сказали: ми вже своє зробили… У Ольжича є слова: «кожен нарід має владу, ту яку не постріляв», тому народ повинен стати активнішим гравцем, впливати на політику, і на Майдані він довів, що може це зробити. Суспільство, даючи кредит довіри якимось політикам, має саме брати активнішу участь у цій політиці: підтримувати, відстоювати, критикувати, нести свою відповідальність.

Я великий оптиміст: ми велика країна, нас ніхто не зламає і на коліна не поставить – ми диктатора Януковича змели, але не питання скинути одну людину, а треба зробити так, щоби система стала людяною. Держава має стати для українця матір’ю, а не мачухою, якою вона поки, на жаль, є. У нас перспектива одна: боротися і виборювати свої права, відстоювати їх і відчувати свою відповідальність. Ми не приречені, але маємо розуміти, що за нас ніхто і нічого не зробить», – заявив Сиротюк.

Інформаційний Акцент

БЕЗ КОМЕНТАРІВ