1
На черзі – реєстр таких транспортних засобів, як яхти, літаки тощо

6 жовтня на засіданні Комітету із протидії корупції Верховної Ради міністр юстиції Павло Павленко та голова Державної служби України з питань геодезії Максим Мартинюк офіційно представили відкритий реєстр нерухомого майна та кадастровий реєстр земельних ділянок.

База даних щодо автовласників поки що залишається в офлайні, бо за словами заступника начальника ДАІ В.Криклія, вони не встигли закінчити процес об’єднання регіональних баз даних у єдину центральну, а також намагаються врахувати нові пропозиції щодо надання даних від Центру протидії корупції. Процес буде закінчений до кінця року.

«Переслідування чиновників не так ефективно, як запобігання корупції. Якщо чиновник буде знати, що його майно буде постійно під прицілом громадськості, він перестане почуватися у спокої. Такого, що можна буде перевірити будь-якого чиновника, ми не могли собі уявити навіть півроку тому, коли починали цей процес відкриття реєстрів», – зазначив Павло Петренко. Він закликав журналістів та громадян повсюдно перевіряти чиновників усіх рангів.

Для того, щоби перевірити майно, громадянин повинен або зареєструватися на сайті за своїм ідентифікаційним номером, або використати цифровий підпис платника податків. У найближчому майбутньому можна буде ідентифікувати себе через банк, як уже можна це робити у кадастровому реєстрі. Запит до реєстру майна платний – 17 гривень; уже надану інформаційну довідку за унікальним номером можливо буде знайти та використовувати у подальшому неодноразово. Запит до кадастру – безкоштовний.

Прозвучала думка, що відкриті майнові реєстри – це найкращий засіб перевірити і захистити свою власність, не дозволити переписати, наприклад, квартиру бабусі на когось чи купити квартиру з «темним минулим», бо є можливість побачити, як переходило майно від однієї особи до іншої.

Щодо подальшого відкриття реєстрів, то присутні погодилися, що наступним має бути реєстр таких транспортних засобів, як плавзасоби, літаки і таке інше. Також було запропоновано розкрити реєстр на відкриття закордонних рахунків, який дасть можливість викривати схеми з виведення коштів за кордон.

На запитання кореспондента Інформаційного Акценту, наскільки ефективним буде такий пошук у реєстрах саме за особистими даними чиновників, які зазвичай переписують своє майно на третіх осіб та чи не перетвориться такий пошук у безкінечну «Санта-Барбару» зі з’ясуванням, хто кому ким доводиться, нардеп Сергій Лещенко відповів: «Дуже часто чиновники записують майно на себе або на своїх близьких родичів, які відомі – жінка, діти… Записи на третіх осіб дуже ускладнюють їм потім використання цього майна. Тому відкриття реєстрів зможе їх дисциплінувати».

Наталя Шило,

спеціально для видання Інформаційний Акцент

БЕЗ КОМЕНТАРІВ