Покійний президент Узбекистану Іслам Карімов
Покійний президент Узбекистану Іслам Карімов

У Ташкенті, 29 серпня 2016 року, на 79 році життя від крововиливу в мозок помер президент Узбекистану Іслам Карімов, який правив країною понад 26 років. Смерть Іслама Карімова, за даними ЗМІ, настала після полудня за ташкентським часом. Жодної інформації від офіційної влади Узбекистану ще й досі нема, – повідомило міжнародне інформаційне агентство «Фергана».

Іслам Абдуганиевич Карімов народився 30 січня 1938 року в Самарканді (Узбецька РСР), у сім’ї службовця. У 1960 році закінчив Середньоазіатський політехнічний інститут, у 1964 році вступив у Комуністичну партію Радянського Союзу (КПРС), у 1967 році став випускником Ташкентського інституту народного господарства. За фахом був інженером-механіком, економістом; кандидатом економічних наук.

Від 1966 року працював у Держплані Узбецької РСР, у 1983 році став міністром фінансів Узбецької РСР, у 1986 році – заступником голови Ради міністрів Узбецької РСР, головою Держплану республіки. У 1986-1989 роках працював першим секретарем Кашкадар’їнського обкому партії. Від червня 1989 року – перший секретар ЦК Компартії Узбекистану.

24 березня 1990 року, під час сесії Верховної Ради Узбецької РСР, Іслама Карімова обрали президентом Узбецької РСР. Вдруге, у 1991 році, був обраний на посаду президента на альтернативній основі. У 1995 році термін президентських повноважень Карімова знову продовжили до 2000 року. Далі у 2000, 2007 і 2015 роках його незмінно обирали главою держави. Від другого шлюбу Карімова є дві дочки – Гульнара і Лола, а від першого – син Петро.

Вранці 27 серпня Іслам Карімов переніс інсульт, а помер 29 серпня о 15:35 за місцевим часом.

В адміністрації президента Узбекистану інформацію ЗМІ про смерть глави держави заперечили. Натомість Надія Атаєва, президент правозахисної асоціації «Права людини у Центральній Азії» повідомила, що дізналася про кончину Іслама Карімова від двох надійних джерел – від правоохоронних органів і медичних кіл Узбекистану.

Тяжкий інсульт стався у той час, коли президент Карімов святкував олімпійські здобутки країни у колі узбецьких олімпійських спортсменів. ЗМІ й раніше неодноразово повідомляли про проблеми з його здоров’ям. У 2010 році Карімов двічі впадав у кому, у 2013 – переніс інфаркт, у 2015 – знову був у комі 20 днів.

Узбецькі правозахисники висловили припущення, що у вищому владному ешелоні відбувається боротьба за пост президента між ташкентським, самаркандським і ферганським кланами, а тому Карімова ще не відключили від апаратів штучної підтримки життєдіяльності.

Одне із підтверджень ймовірної боротьби – потрійний кордон міліції і спецслужб біля президентської резиденції у селищі Дурмень. Агентство «Фергана» повідомило, що  в Узбекистані раніше не бачили такого рівня посиленої охорони.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ