Порошенко
Експерт радить створити в Україні установу на кшталт трибуналу для боротьби з корупцією

Подолати корупцію в Україні може допомогти лише створення  спеціальної установи, яка мала б ознаки міжнародного трибуналу. Такої думки дотримується колишній співробітник Агенції США з міжнародного розвитку USAID, який у час перебування на посаді відповідав за менеджмент економічних реформ у державах колишнього СРСР, Джош Коґен, пише видання The Foreign Policy.

12 мільярдів доларів із бюджету зникають в України щороку, а міжнародна правозахисна організація Transparency International вважає країну найбільш корумпованою в Європі, пише Коґен.

Хоча українці постійно стикаються з вимаганням дрібних хабарів у всіх сферах свого життя, найгірше те, що корупція існує серед високопоставлених політиків, чиновників, прокурорів і олігархів, які працюють в умовах повної безкарності. Революція на Майдані повалила режим продажного екс-президента Віктора Януковича і пообіцяла управління в європейському стилі вже майже два роки тому. Тож, Україна повинна нарешті знайти спосіб розв’язання цієї проблеми, вважає експерт.

Читайте: Сила звички: для 58% українців корупція є невід’ємною частиною життя

«Хоча громадськість продовжує вимагати, щоби влада реально боролась із корупцією, представники «старої гвардії» в уряді та парламенті продовжують боротись … із змінами на кожному кроці. Тож, що можна зробити у такій ситуації? Навдивовиж, найкориснішим для України прикладом могла би стати маленька та далека від України центральноамериканська країна Ґватемала», – пише Коґен.

Експерт звертає увагу на досвід роботи Міжнародної комісії проти безкарності у Ґватемалі (International Commission Against Impunity in Guatemala).

Цій установі, створеній спільними зусиллями уряду країни та ООН, надали унікальні повноваження, а уряд фактично відмовився від частини суверенних повноважень заради надання CICIG реальних повноважень для ефективної боротьби із корупцією.

У результаті, CICIG від початку своєї роботи 2006 року розслідувала понад 200 справ щодо корупції на вищих щаблях влади та висунула звинувачення проти 160 чинних та колишніх чиновників.

Серед притягнутих до відповідальності: впливові бізнесмени, колишні генерали, колишні міністри оборони та внутрішніх справ, колишні очільники поліції, колишній президент та навіть чинний на той час президент.

«Президент Отто Перез Моліна подав у відставку, а у вересні йому було висунуто офіційні звинувачення у справі про корупцію на митниці на 120 мільйонів доларів», – пише Коґен.

На його думку, в Україні агенція має почати працювати з мандатом щонайменше на 5 років, який має поновлюватись автоматично, за винятком припинення повноважень агенції спеціальним законом.

США та західні донори мають наперед профінансувати перші 5 років роботи організації. Це 200 мільйонів доларів.

«Щоб не довелось покладатись на такого, як Шокін, українська CICIG має мати можливість самостійно порушувати кримінальні справи на додачу до мандату на їх розслідування. Агенція має бути виведена за межі української судової системи, оскільки українські судді повністю корумповані».

Експерт резюмує: «Наслідування прикладу Ґватемали може бути єдиною надією на політичне майбутнє для непопулярного президента України Порошенка».

Читайте: Українці переконані в залежності суддів від політиків і олігархів – опитування

БЕЗ КОМЕНТАРІВ