Порошенко, Гройсман
Наступником Яценюка на посаді глави уряду називають нинішнього спікера парламенту Гройсмана

Президент Петро Порошенко ставить свого лояльного прихильника Володимира Гройсмана главою українського уряду, бо хоче взяти під контроль критичну ситуацію, яка склалася в країні за його безпосередньої участі. Такої думки дотримується журналістка німецького видання Süddeutsche Zeitung Катрін Кальвайт.

Володимир Гройсман ще не встиг стати прем’єром, але вже заявив, що в разі його обрання уряд працюватиме ефективно, буде відкритий до діалогу і орієнтований на реформи.

Президент Порошенко, зі свого боку, пригрозив, що «розпустить парламент, якщо депутатам не вдасться зблизити свої позиції», продовжує Кальвайт. Вона нагадує про розпад правлячої коаліції, що передував відставці прем’єр-міністра Арсенія Яценюка, і затяжну політичну кризу.

Говорячи про те, що брак політичного авторитету в особі прем’єра надзвичайно небезпечний для країни, «президент Порошенко не сказав, що він сам став частиною рушійної сили кризи. Що він сам хотів позбутися Яценюка і послаблював його. Що йому доводиться захищати не лише інтереси своєї країни, а й власні особисті у Верховній Раді. І що наступника Яценюку він обрав вже давно, йдеться в матеріалі.

Німецьке видання пише, що Гройсман є одним із вірних соратників президента. У 38 років він обійняв пост спікера парламенту, де, за словами автора, «координував найрізноманітніші інтереси президента, лідера партії, реформатора і олігарха Петра Порошенка, з одного боку, і української політики – з іншого».

Гройсмана вважають людиною енергійною і абсолютно відданою Порошенку. А українському президентові ці якості потрібні не лише в політичному, а й в особистому плані.

«Ситуація в країні більш ніж критична: референдум у Нідерландах поставив під сумнів майбутнє Угоди про асоціацію з ЄС. На сході України з новою інтенсивністю поновилися військові дії, Мінські угоди практично заморожені. Стрімко падає довіра населення до готовності влади проводити реформи. Економіка загрузла в кризі, інфляція перекриває слабкі показники зростання. МВФ не поспішає з черговим кредитним траншем через урядову кризу», – пояснює журналістка.

Крім того, Порошенко потребує підтримки на тлі викриттів з «панамського досьє». Йдеться про створену президентом у 2014 році офшорну компанію, яку той не вказав у податковій декларації. Ця новина ще більше підірвала довіру українців до олігарха, пише Кальвайт. А з «панамських документів» можуть спливти й інші невідомі подробиці.

«У ході подій на Майдані Порошенко, якому, крім іншого, належить ще й телеканал, став одним з найважливіших медійних і фінансових оплотів революції», – йдеться в статті. Йому та майбутньому прем’єру Яценюку пробачили тісні політичні зв’язки зі старим режимом – таким показовим було їхнє прагнення порвати з кланом Віктора Януковича. Тож незабаром після перемоги Майдану і втечі Януковича до Росії Порошенко почав демонструвати президентські амбіції та заробляти очки на міжнародній арені.

Однак з часом, зауважує журналістка, він став жорстко реагувати на критику.

«У Києві виходять з того, що його позиція ослабла через зростаючі сумніви стосовно його президентської недоторканності. Проте і його політичні партнери, і ЄС з США продовжують вважати його фігуру невід’ємною частиною стабільності в Україні», – запевняють у статті.

За допомогою Гройсмана президент планує сформувати уряд і уникнути нових виборів, щоби запобігти подальшій дестабілізації ситуації в країні.

«Порошенко зробить все можливе задля повернення довіри всередині країни і за її межами. Тоді в майбутньому він зможе послатися на те, що реформи гальмував слабкий прем’єр Яценюк. А якщо йому вдасться поставити своїх людей на чолі виконавчої влади та судових інстанцій, він більше, ніж будь-коли, візьме на себе відповідальність за майбутнє України», – робить висновок Кальвайт.

Як відомо, в Україні триває політична криза. 10 квітня прем’єр Арсеній Яценюк подав у відставку. Його наступником називають нинішнього спікера парламенту Володимира Гройсмана.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ