пропаганда
Особливий вплив російська влада чинить передусім з «політичних мотивів» на сектор новини, кажуть експерти

Рівень свободи ЗМІ у світі за 2015 рік впав до найнижчого рівня за останні 12 років. Про це йдеться у доповіді Міжнародної правозахисної організації Freedom House, повідомляє Радіо Свобода.

Обмеження діяльності журналістів спричинене тиском політичних, кримінальних та терористичних елементів, зайважують спрстрерігачі.

«Сили проти свободи преси були найбільш потужними на Близькому Сході та в Туреччині, де уряди і групи бойовиків тиснули на журналістів і ЗМІ з тим, щоб ті пристали на їхній бік, створюючи умови «з нами чи проти нас», – йдеться у доповіді «Свобода преси 2016».

Зазначають, що місцем, де найбільше гинули торік журналісти, є Сирія. Там зафіксовано щонайменше 14 смертей медійників, і ще три сирійських журналісти були убиті в Туреччині, ймовірно, бойовиками угруповання «Ісламська держава».

Водночас Росію у документі називають «новатором сучасної державної пропаганди». Російська влада посилила контроль за приватною інформацією і активізувала зусилля з маніпуляції ЗМІ у «геополітично значущих» питаннях щодо політики з сусідніми державами – Україною, Молдовою, країнами Балтії та Центральної Азії.

Надмірний вплив російська влада чинить передусім з «політичних мотивів» на сектор новини.

«Особливо глобальний характер це має за останні кілька років через контрольоване Росією інформагенство Sputnik, яке транслюється в багатьох країнах, а також через регулярні національні російськомовні компанії, що мають свої аудиторії в сусідніх країнах з російськими меншинами», – заявила аналітик Freedom House Елен Агекян.

Експерти також оцінили ситуацію зі свободою ЗМІ в 199 країнах і територіях, оцінюючи кожну за шкалою від 0 до 100.

Так, згідно з оцінками Freedom House, одними з найгірших країн і територій в контексті свободи преси є Білорусь – 192 позиція, окупований Росією український Крим – 195, Іран – 190, водночас Узбекистан (197) та Туркменістан (198) перебувають на рівні, вищому хіба що за Північну Корею.

Порушення свободи слова Freedom House відзначає «не лише в репресивних суспільствах, а й у Європі», виокремлюючи Польщу, Сербію та інші країни, що «прагнули встановити більший контроль над національними засобами масової інформації».

Через міграційну кризу серед порушників свободи ЗМІ називають і Угорщину, де поліція напала на кількох іноземних журналістів, які висвітлювали сутички між поліцією та мігрантами.

Певне занепокоєння щодо насильства по відношенню до журналістів за минулий рік викликали у Freedom House також Хорватія і Чорногорія, чого раніше не було, зауважили в організації.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ