Прапор України
Прапор України

Політологи Вадим Карасьов, Костянтин Матвієнко та Віктор Небоженко проаналізували найважливіші події року, що минає, та поділилися прогнозами щодо можливого розвитку подій в Україні 2016 року.

На погляд Небоженка, попри очікування розвитку та прогресу, українці 2015 року зіштовхнулися з великими економічними проблемами.

«Усі думали, що після Майдану розпочнеться якийсь прогресивний процес, проте для основної маси населення, він скоріше став регресивним. Я маю на увазі девальвацію гривні, інфляцію, зростання цін. Також цього року українське суспільство відчуло на собі процес переходу до європейської економіки, що спричинило до зростання тарифів. Можна констатувати, що відбулося різке погіршення економічної обстановки, але при цьому немає реформ», – сказав він.

Коментуючи економічні реформи в країні, Матвієнко назвав цю царину «фіаско уряду».

«Реальні реформи підмінялися намаганням розширити зону своїх повноважень. Всі так звані новації, починаючи із конституційної реформи, – це була спроба відновити самодержавну вертикаль, яка на український соціум, як на тіло – просто не налазить», – підкреслив Матвієнко.

За словами Вадима Карасьова, ця вертикаль є уособленням «держави еліт», яка будувалася «згори».

«Ця владна «вертикаль» лопнула у 2013-2014 роках, і сьогодні її зібрати, хто б як це хотів – неможливо. Майдан був кінцем «держави еліт». Сьогодні ми спостерігаємо конфлікти між новим суспільством і старою державою. Стара еліта відходить, а нова ще не в змозі взяти владу, але вже хоче її мати», – зазначив він.

Експерти наголошують, що 2016-й стане визначальним для України.

«Ми побачимо, чи дають результат реформи, чи все ж таки вони фейкові. В наступному році безумовно будуть дострокові вибори, тому що конфлікти, які сьогодні йдуть в середині панівної еліти, можна розв’язати тільки через дострокові вибори», – запевнив Карасьов.

На думку експертів, в Україні досі процвітає корупція навіть більша, ніж за часів Кучми і Януковича, і невідомо, чи наступного року відбудуться позитивні зміни. Корупційні можливості, за словами експертів, розширилися ще й за рахунок воєнних дій на Донбасі. Тож якщо в країні не буде реальних реформ – корупцію здолати не вдасться.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ