Віталій Портніков зробив невтішний прогноз щодо наступної влади в Україні
Віталій Портніков зробив невтішний прогноз щодо наступної влади в Україні

Відомий український публіцист, журналіст Віталій Портніков у статті для «Контрактів» спрогнозував, що в Україні на місце людей, висунутих Майданом, прийдуть справжні цинічні і безпардонні хижаки.

Публіцист зауважив, що нині Росія відзначає 25-річчя гайдарівських реформ, проте досвід цих реформ більш ніж повчальний навіть не для самої РФ, а для України.

«Чому ж гайдарівські реформи не привели до появи демократичної країни і економіки рівних можливостей? А тому, що це були реформи корпоративного характеру. Тому що головною фігурою цих реформ виявився навіть не сам Єгор Гайдар, а батько російської приватизації Анатолій Чубайс. І приватизація ця привела до появи не класу нових власників, а кланів нових власників – олігархів, чекістів, бандитів», – наголосив Портніков.

«Але найголовніше – у російського суспільства не було ніякого чітко артикульованого запиту на реформи, який розуміють громадяни. Запит на вихід із злиднів – був. Запит на більш багате життя – був. А запиту на економіку рівного шансу – як не було, так і немає», – висловив думку журналіст.

На його думку, 90-ті роки були для Росії не «проклятим десятиліттям», а скоріше – десятиліттям безповоротно втраченого шансу. Україна ж, як він підкреслив, усі ті роки прожила в анабіозі.

«Боязкі спроби економічного реформування не перетворилися у нас на системні перетворення. Олігархи, чиновники, бандити – все це з’явилося, як і в Росії. Але економіка і система управління залишалися безпробудно радянськими – не дивно, що пострадянська Українська держава 2014 року звалилася, як картковий будиночок», – зазначив автор.

У підсумку він констатував, що нині українська влада виявилася в ситуації, в якій 1991 року були Єльцин і Гайдар. Тобто є необхідність реформування, є народний мандат на зміни, але немає ніякого розуміння того, що сенс цієї зміни насправді полягає у демократії і економіці рівних можливостей.

«Суспільство хоче, щоб йому допомогли вийти зі злиднів, щоб люди просто почали жити краще. Саме тому не виключено, що ситуація розвиватиметься за російським сценарієм 90-х. Більше того, думаю, що наші 90-ті вже настали. Потрібні лише останні штрихи, пов’язані з оновленням еліти – і на місце людей, висунутих Майданом чи пов’язаних з ним, прийдуть справжні цинічні і безпардонні хижаки – «нові люди», які зможуть здійснити корпоративні перетворення і закріпитися біля владних важелів», – резюмував Портніков.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ