У Путіна є два роки, щоби врятувати Росію від долі СРСР

Геополітичний експерт Фрідман каже, що обвал цін на нафту спустошує російський бюджет. За його оцінками, через два роки економічні сили почнуть розривати Росію на частини, так само як СРСР у 1991-му
Геополітичний експерт Джордж Фрідман каже, що обвал цін на нафту спустошує російський бюджет. За два роки економічні сили почнуть розривати Росію на частини, так само як СРСР у 1991-му

У Путіна є два роки на те, щоб утримати Росію від розпаду. Такої думки дотримується геополітичний експерт Джордж Фрідман, пише видання Business Insider.

В інтерв’ю Mauldin Economics Фрідман каже, що обвал цін на нафту спустошує російський бюджет. За його оцінками, через два роки економічні сили почнуть розривати Росію на частини, так само як СРСР у 1991-му.

Фрідман виходить з того, що Москва нещодавно вирішила припинити фінансову допомогу іншим країнам у формі кредитів. У результаті Росія може втратити вплив, а її колишні клієнти звернуться по допомогу до США.

Той факт, що Путін не приховує цей крок від населення, вказує, що бюджет і справді у відчайдушному стані, міркує Фрідман.

Водночас кореспондент The New York Times Ніл Макфаркуар пише, що з падінням цін на нафту зростає занепокоєння росіян.

Як приклад оглядач наводить подружжя Тітових. Торік фінансове становище Сєргєя і Вікторії, немолодих викладачів музики з Краснодара, погіршилось. «Зарплата Вікторії, виплачувана державою, була скорочена на третину, і через розгул інфляції подружжю стали недоступні деякі основні харчові продукти, наприклад, огірки і баклажани», – йдеться в статті.

Потім з 1 січня адміністрація Краснодара вирішила скасувати субсидії на проїзд для пенсіонерів. На позаминулому тижні обурений Сєргєй брав участь у несанкціонованій демонстрації. Сотні літніх росіян зібралися на головній площі Краснодара і скандували: «Поверніть наші пільги!».

«У Росії все частіше відбуваються незаконні акції протесту і «дикі страйки» далекобійників, вчителів, фабричних робітників і росіян з різних верств, що зіткнулися з різким скороченням держбюджету, яке викликане зниженням доходів від нафти і газу», – зазначає Макфаркуар.

Обвал цін на нафту перекроює економічні відносини в усьому світі, але для Росії ці зміни особливо страшні: федеральний бюджет на 50% залежить від експорту енергоносіїв, пише газета.

Оскільки бюджет на 2016 рік був сформований, виходячи з 50 доларів за барель нафти, міністр фінансів Силуанов оголосив, що Росію чекає бюджетний дефіцит у розмірі 40 млрд. доларів, і міністерствам наказали урізати витрати на 10%.

За офіційною статистикою, торік ціни на продукти зросли на 20%, але росіяни часто говорять, що їхні витрати на продукти піднялися на третину, якщо не більше.

За даними видання, в Краснодарі «близько 100 робітників Верстатобудівного заводу імені Сєдіна цілий рік не бачили зарплати, а нещодавно отримали повідомлення про звільнення. Вони теж іноді збиралися на головній площі, вимагаючи погасити борги із зарплати».

«За традицією, що йде з радянських часів, більшість фірм, а надто держкомпанії схильні скорочувати робочий день або припиняти виплату зарплат замість того, щоби звільняти людей. Це робиться, щоби зменшити ймовірність соціальних заворушень», – додає журналіст.

«У середу в Москві 15 співробітників «Сбарро» – мережі піцерій, що базується в Огайо, – стояли в лютий мороз біля одного із закладів, що працюють за франшизою. Вони тримали транспаранти з написами «Віддайте нам наші гроші». Кілька людей сказали, що їм не платять щонайменше три місяці», – йдеться в статті.

Багато аналітиків чекають, що росіяни, як вони завжди роблять у важкі часи, причаївшись, почнуть обробляти свої городи і перечікувати біду.

«Інші кажуть, що росіяни звикли до певного рівня життя і почнуть протестувати проти його втрати», – підсумовує Макфаркуар.

Читайте: Росії загрожує загальнонаціональне банкрутство – The Washington Post

БЕЗ КОМЕНТАРІВ