Експерт проаналізував книгу відомих соціологів про Путіна
Експерт проаналізував книгу відомих соціологів про Путіна

Економіст, старший науковий співробітник Atlantic Council Андерс Аслунд у статті для НВ проаналізував книгу Дуґласа Шоена і Евана Рота «Генеральний план Путіна: Знищити Європу, розділити НАТО, відновити силу і глобальний вплив Росії».

«Особистість російського президента Путіна – популярна тема. Ця людина непередбачувана. Одним він здається вмілим політиком, іншим – агентом впливу. Багато хто схильний вважати його видатним тактиком, але не стратегом. Головна сила Путіна – несподівані імпровізації. Багато хто кажуть, що він – дзюдоїст, але не шахіст», – зауважив Аслунд.

За його словами, Шоен і Сміт наголошують на тому, що Путін є розважливим генієм із генеральним планом щодо поділу Європи, руйнування НАТО, відновлення впливу Росії в світі і, насамперед, маргіналізації Сполучених Штатів і Заходу з метою досягнення регіональної гегемонії і перетворення в глобальну силу. І цей план працює.

У підсумку автори закликали Захід об’єднатися навколо НАТО з метою стримування Росії та протидії її гібридній війні: «НАТО має отямитися, а Америка має залишитися лідером. Автори вірять в економічну і військову сили Заходу і впевнені, що він здатний перешкодити російській загрозі. Але для цього Європа і США повинні мобілізуватися політично. Шоєн і Сміт приділяють велику увагу Східній Європі, особливо Україні. Вони закликають розмістити постійні сили НАТО в Східній Європі (що, до речі, вже погоджено на недавньому саміті НАТО у Варшаві)».

Фахівець зазначив, що книга не має за мету показати обидві перспективи – в ній багато фактажу, але головна тема таки сфокусована скоріше на політиці, ніж на науковому дослідженні.

«Незгодні скажуть, що книга не без упереджень, і матимуть рацію, але в цьому і полягає її привабливість», − підкреслив науковець, додавши, що ця книга не проявляє розуміння ні Путіна, ні його мотивів.

«Захоплива і багатогранна розповідь про грандіозну стратегію путінської агресії, у ній висловлюється смуток з приводу слабкої і навіть безвідповідальної реакції Заходу», – зауважив Аслунд.

Читаємо: Відомий економіст назвав два сценарії розвитку України

БЕЗ КОМЕНТАРІВ