Незалежно від результату референдуму ЄС доведеться узгоджувати новий формат відносин із Британією

Референдум щодо статусу Великої Британії у Європейському Союзі може назавжди змінити розклад сил у Європі незалежно від того, який вибір зроблять британці. Про це пише The Wall Street Journal.

Прагнення королівства добитися більшої незалежності у внутрішній політиці та протистояти ще більшому зближенню країн Євросоюзу знайшло відгук серед політиків інших країн ЄС, що загрожує зростанням роз’єднаності у блоці, пише видання.

Той факт, що інтеграційні настрої можуть не поділяти прості громадяни, визнає навіть керівництво ЄС.

«Одержимі ідеєю негайної й загальної інтеграції, ми не помітили, що громадяни європейських країн не поділяють нашого євроентузіазму», – раніше заявив голова Європейської ради Дональд Туск.

Більше того, згідно з нещодавно опублікованим дослідженням Pew Research, у багатьох європейських країнах рівень невдоволення політикою ЄС перебуває на тому ж рівні, що й у Великоій Британії, а подекуди і перевищує його. Несхвалення дій європейської влади висловили 48% британців; у Німеччині зафіксовано аналогічний показник, у Нідерландах він становить 46%, в Іспанії – 49%, а у Франції – 61%.

У Франції та в Нідерландах до весни наступного року пройдуть парламентські вибори, і партії євроскептиків Марі Ле Пен і Ґерта Вілдерса в цих країнах досить сильні. Обидва політики висловлювалися про можливість проведення референдумів про членство в ЄС, подібних до британського.

Разом із тим, за даними бельгійської дослідницької компанії Bruegel, вихід зі складу ЄС країн єврозони вкрай малоймовірний, оскільки їм доведеться також відмовитися від єдиної валюти, а потенційні ризики та витрати на це незрівнянно вищі, ніж у Британії, яка наполягла на збереженні фунта стерлінгів під час вступу в ЄС.

Незалежно від результату референдуму керівництву Євросоюзу найближчим часом доведеться витрачати зусилля на узгодження нового формату відносин із Великою Британією замість того, щоби розв’язувати інші проблеми, зокрема, приплив мігрантів, слабке відновлення економіки, високий рівень держборгу та геополітичну нестабільність на південних і східних кордонах.

У разі якщо британці все ж таки проголосують за вихід з ЄС, блок втратить не тільки кошти, які країна відраховувала до загального бюджету, але й головного прихильника ринкових перетворень. Крім того, військова і геополітична міць Євросоюзу значно знизиться, оскільки, крім Франції, тільки Британія володіє значним експедиційним корпусом, ядерним потенціалом і правом вето в Раді безпеки ООН.

Експерти зазначають, що вірогідним розвитком подій у ЄС після виходу острівної держави стане посилення інтеграції між країнами єврозони, що створить дисбаланс у блоці. За оцінкою Bruegel, на країни, які не входять до єврозони, припадатиме не більш як 15% ВВП ЄС, і політичний вплив цих країн істотно знизиться.

«Саме цього ми й боїмося», – сказав колишній прем’єр-міністр Швеції Фредрік Райнфельдт. Його країна є другою за величиною економікою серед країн ЄС, які не входять до валютного блоку, після Великої Британії.

Як відомо, референдум щодо виходу Британії з ЄС відбудеться 23 червня.

Як повідомляв Інформаційний Акцент, днями в.о. прем’єра Іспанії Маріано Рахой заявив, що вихід Великої Британії з ЄС стане катастрофою не лише для британської, але й для всієї європейської економіки.

Читайте: Через Brexit золото може різко подорожчати

БЕЗ КОМЕНТАРІВ