06netherlands_web1-master675
6 квітня 2016 року в Нідерландах відбувається консультативний референдум щодо Угоди про асоціацію Україна-ЄС

«Місцевий, не обов’язковий до виконання референдум щодо офіційно укладеної європейської торговельної угоди не викликав би гострої політичної драми. Але якщо в середу голландці скажуть «ні» підписаній два роки тому угоді між Європейським Союзом і Україною, це голосування викличе сильний головний біль у Брюсселя, а також у голландського і навіть британського уряду», – пише оглядач Стівен Ерланґер у The New York Times.

У Нідерландах зараз хиткий коаліційний уряд. Існує перспектива виборів у березні наступного року і вступив у дію новий закон про референдуми, йдеться в статті. Відтак створена в соціальних мережах група GeenPeil, назва якої означає «без рамок», скористалася новим законом, щоби перевірити ставлення народу до угоди між ЄС і Україною.

Перевага голосів «проти» поставить у прикре становище уряд Нідерландів. Адже політик Ґерт Вілдерс, який виступає проти Брюсселя, за даними опитувань, йде врівень з партією чинного прем’єра Марка Рютте.

«Ось чому Рютте тримається на певній дистанції від референдуму. І лише останнім часом дав кілька інтерв’ю із закликами підтримати ратифікацію угоди з Україною. Він не хоче псувати відносини з євроскептиками, навіть всередині своєї партії. І водночас прагне не розсердити своїх європейських партнерів», – пояснює автор.

На думку Ерланґера, нові «одкровення» з «панамських паперів» про офшорні рахунки українського президента Порошенка не допоможуть супротивникам референдуму.

«Однак ці одкровення – палиця з двома кінцями. Позаяк вказують і на те, що російський президент Владімір Путін через своїх близьких друзів і посередників заховав в офшорах ще більше грошей», – йдеться в статті.

Автор наголошує, що Путін непопулярний у Нідерландах після того, як 193 голландці загинули в 2014 році, коли проросійські сепаратисти в Україні збили борт MH17 Malaisya Airlines ракетою російського виробництва. Тому народ Голландії гаряче підтримував запровадження Європейським Союзом санкцій проти Росії через її дії в Україні.

«Путін пильно стежить за референдумом. Перевага голосів «проти» відповідає його інтересам, бо показує відсутність єдиного підходу в Європі до української політики», – вважає аналітик Центру європейських реформ у Лондоні Рем Кортевеґ.

Путін прагне й утримати анексований Росією Крим, і домогтися, щоб Європейський Союз зняв санкції, накладені на Росію.

«Італійський уряд, приміром, уже опинився перед проблемою, а чи не варто переглянути ці санкції в липні, коли настане час продовжити їх», – зауважує видання.

«Але навіть організатори референдуму з GeenPeil кажуть, що він є виявом гніву на адресу радше Європейського Союзу, аніж України чи Росії», – додає Ерланґер. Прихильники голосування «за» нагадують нідерландцям, що голосування «проти» зіграє на руку Путіну.

«Тому, хоч якими би були наміри організаторів цього референдуму, оцінюватимуть його результати під іншим кутом зору», – резюмує автор.

Як відомо, 6 квітня 2016 року в Нідерландах відбувається консультативний референдум щодо Угоди про асоціацію Україна-ЄС.

Читайте: Путін намагається зірвати Угоду між Україною та ЄС руками голландців

БЕЗ КОМЕНТАРІВ