mateo-rentsi
На референдумі італійці голосуватимуть за запропоновані прем’єр-міністром Маттео Ренці зміни до Конституції

Рішення Великої Британії вийти зі складу ЄС та обрання Дональда Трампа Президентом США – не останні потрясіння цього року, що можуть вплинути на світові ринки, пише The Wall Street Journal.

Чимало європейських політиків вважають Італію основною загрозою фінансовій стабільності єврозони. Напередодні референдуму різниця в дохідності держоблігацій Італії та Німеччини зросла до більш ніж 1,6 %, що дорівнює максимуму з березня 2015 року, коли Європейський центральний банк (ЄЦБ) почав викуп активів за програмою кількісного пом’якшення (QE).

На думку аналітиків, за умови найгіршого сценарію референдум закінчиться не на користь Ренці, який піде у відставку, і ринок сприйме цю подію як чергову ознаку нездатності уряду країни проводити реформи. Це викличе сумніви в тому, що Італія зможе досягти тих темпів зростання економіки, які потрібні для стабільного скорочення держборгу, що становить 135% ВВП при рекомендованих Єврокомісією 60%.

Як наслідок, інвестори з ще більшим небажанням вкладатимуть кошти в італійську банківську систему, через що проблемним фінкомпаніям доведеться перекласти свої втрати на плечі власників облігацій, багато з яких є звичайними вкладниками. Невдоволення італійців, у свою чергу, підвищить шанси на прихід до влади на виборах в 2018 році «Руху п’яти зірок», відомого своїми популістськими висловлюваннями і євроскептицизмом. Якщо це трапиться, майбутнє Італії в Єврозоні опиниться під питанням.

Утім, є і протилежна думка. Багато хто вважає, що референдум в принципі не такий вже й важливий – ймовірний період політичної нестабільності після нього не стане для Італії чимось новим. Крім того, у президента країни є шанс вмовити Ренці не залишати пост прем’єр-міністра.

У цілому, економісти вважають, що короткострокові ризики можуть виявитися менш небезпечними, ніж середньострокові. Найімовірніше, країна впорається з наслідками референдуму, і частково зробити це допоможе програма викупу держоблігацій ЄЦБ.

Влада Євросоюзу можливо піде на компроміс у питанні надання держпідтримки банкам Італії, оскільки Брюссель не захоче конфронтації перед виборами в Німеччині та у Франції, які відбудуться в 2017 році.

Набагато важливішими для Італії та Європи будуть вибори 2018 року і небезпека приходу до влади популістів, яких підтримує невдоволене населення і бізнесмени, втомлені від відсутності значних реформ.

Крім того, у певний момент ЄЦБ замислиться про припинення викупу активів у міру зростання інфляції та відновлення економіки єврозони. Викуп італійських держбондів Центробанком буде продовжений після цього терміну тільки у випадку політиків інших країн, і тоді, пише WSJ, станеться те, чого Єврозона так намагалася уникнути, – Рим виявиться в повній владі Берліна.

Як відомо, на референдумі італійці голосуватимуть за запропоновані прем’єр-міністром Маттео Ренці зміни Конституції, що скорочують повноваження Сенату і по суті спрощують процес ухвалення нових законів урядом. Ренці пообіцяв піти у відставку, якщо країна висловиться проти його пропозицій.

Наразі більшість опитувань громадської думки вказує на невелику перевагу супротивників зміни Конституції, при цьому приблизно чверть виборців ще не визначилася.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ