Михайло Гончар
Михайло Гончар

Росіяни, якби вистачило політичної волі, могли би вдатися до анексії однієї з країн Балтії, аби таким зондажем перевірити реакцію ЄС і НАТО. Ба більше, щоби підсилити позиції проти України, Польщі і країн Балтії, є ще варіант анексії Білорусі. Такий прогноз в інтервю виданню Інформаційний Акцент висловив Президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Михайло Гончар.

Експерт переконаний, що агресія щодо однієї з країн Балтії, на жаль, не викликала би жодних дій у відповідь, усе завершилось би на вербальному рівні. Та попри це, політичної волі в Кремлі на такий крок наразі немає.

«Політичної волі Кремля за нинішніх обставин не вистачить (але ми не можемо це виключати, ми ж розуміємо російську систему управління: якщо «центральне тіло» раптом вирішить, що треба, попри всі заперечення, то рішення буде затверджено). Може бути ухвалено вольове рішення, що користуючись тимчасовою недієздатністю Заходу, треба створити новий плацдарм для майбутньої оборони від агресії Заходу», – зазначив аналітик.

Інший варіант подальших дій з боку Росії – анексія Білорусі.

«Другий варіант – м’якший, але неочікуваний – анексія Білорусі. Завдяки такому кроку Росія може підсилити позиції проти України, Польщі і країн Балтії. Як це прийме Захід? Ніяк. Бо це й так їхні російсько-білоруські відносини, може, й санкцій не буде. Захід почне одразу шукати виправдання для себе: мовляв, Лукашенко ж диктатор, вони й так разом з Росією, може, Росія заспокоїться… Але такий крок створить нову геостратегічну картину в ЄС. Оці два сценарії на сьогодні виглядають малоймовірними, але якби ще в 13-му році хтось сказав про анексію Криму, хто б його серйозно сприймав?» – констатував Гончар.

Експерт додав, що у разі реалізації другого варіанту – буде створено ще один фронт проти України. Після цього, Росія піде ще далі: «Росіяни можуть поставити питання про Польщу і Балтію, про Сувалкський коридор до Калінінградського анклаву. В Німеччині скажуть: «Ну це ж поляки – вони русофоби, прибалти теж русофоби – самі винні. Це їхні проблеми, не повинні сили Бундесверу проливати кров за русофобів». Росія з часом може профінансувати інформаційну кампанію щодо «відновлення історичної пам’яті»: що, наприклад, немає ніякого Ґданську – є Данціґ, немає ніякого Вроцлаву – є Бреслау, і, що мовляв, в умовах Євросоюзу, коли немає жодних кордонів, німці чи нащадки німців, які там колись мешкали, мають право повернутися туди, має буде здійснена реституція. Ми знаємо, що 2000-х роках це питання було чутливим для польсько-німецьких відносин. Оці всі дрібні і недрібні конфлікти минулого можуть бути роздмухані за російські гроші».

Повний текст інтервю читайте тут.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ