Родіон Шовкошитний, учасник зведеної мобільної групи, яка воює з контрабандою в зоні АТО
Родіон Шовкошитний, учасник зведеної мобільної групи, яка воює з контрабандою в зоні АТО

Селище Новолуганське. До війни – 3,8 тис. людей. Зараз значно менше. Наразі це найбільша дірка для незаконного перетину товарів через лінію, на окуповану територію. І очь чому.

Весь рух вантажів в АТО регламентується «Тимчасовим порядком», або 415 міжвідомчим наказом СБУ. Чому тимчасовим? Тому що Кабмін не може вже скоро рік як затвердити постійний, з конфіскацією грузів. В редакції 415 наказу від 28.02.2016 прибрані ліміти для підприємців, які перебували в списках тих, хто мав право здійснявати діяльність в прифронтовій території. Самі списки теж прибрали.

Тобто. Будь-який підприємець може з будь-якої точки України цілком легально (за цим наказом) везти товар в будь-яку точку другої, першої ліній, аж до самісінького «нуля». Туди, де за картами територія контролюється силами АТО. І ніхто з тим нічого зробити не може. Згідно тієї редакції, ловити контрабанду можна тільки при намаганні перетнути «нуль», останній блокпост ЗСУ. Робити це можуть виключно зведені мобільні групи та прикордонники. Ані ЗСУ, ані фіскали, ані ще хтось. Разом з тим наказ виписаний так, що забороняє ЗМГ виходити за «нуль». Смішно, правда?

Така турбота авторів редакції 415 наказу про підприємців призвела до того, що, наприклад, у Верхньоторецькому, з його двома тисячами мешканців, сімома підприємцями та шістьма магазинами на село до війни, стало 20 магазинів та понад 50 підприємців вже станом на початок 2016 року. Підприємці звозили за ТТН товар у магазини, з надією потім перевезти їх за на окуповану частину села, де в т.з «ДНР» стоїть офіційна митниця, і всі платять «офіційний» податок до т.зв. «республіканського банку ДНР».

Вся наша робота за 10 місяців зводилася до того, щоби захищатися від умовно «своїх»: як від пострілів, від погроз, так і від неадекватних редакцій єдиного наказу, який регламентує весь порядок з переміщенням вантажів. Наша ЗМГ розв’язала проблему наступним чином: виставили два цілодобових патрулі перед двома нульовими блокпостами ЗСУ. На момент, коли наші ЗМГ виводили з зони АТО і заводили повністю нові, у Верхньоторецькому вже було менше 20 підприємців. Вони не могли реалізувати товар, він пропадав. Це стало можливим завдяки залученню у групу добровольців. В нас з’явилися сили та засоби. За таким же сценарієм був намір діяти і в районі Майорска та перед Новолуганкою. Однак, як вже відомо, нас вивели. Комбріги, комбати, ротні, керівники АТО – хто тільки не намагався нас прибрати. Марно. Вдалося лише виводом з БР і примусовою ротацією всіх волонтерів та добровольців, а також всіх до одного праціників СБУ, які працювали у третій ротації ЗМГ, яка була ретельно підібрана і відпрацювала гідно.

Новолуганське. За картами та документами – село, яке контролюється ЗСУ. Насправді – ні. Воно навіть не сіре. Там нема наших блокпостів, по факту контролюють його сепари. В СБУ мене запевняли, що намагаються донести до координаційного центру необхідність викреслити селище зі списку наших. Але цього не сталося.

123На фото видно, як вантажівки, користуючись – без сумніву – невипадковим колапсом із статусом села їздять туди колонами. Перед тим, як були зроблені ці фото, у Новолуганку – «два колА і трі дворА» – проїхали понад 20 таких вантажівок. Щодня туди ходять колони. І законно іх на цьому блокпосту, за Семигір’ям, зупинити не можуть. Якщо виникають проблеми, то одразу приїздять полковник СБУ (або з бахмутського МАПу, або керівник місцевої ЗМГ) і два екіпажі «бійців» «Дніпро-1» на чолі з таким собі «Гоцманом». Він займається цим вже більше року. Як мінімум з трьома попередніми ротаціями бахмутського МАПу СБУ (Київ). З фіскалами, ті що «Фантом», з прикордонниками, з ЗСУ. Зараз уже і з новою ЗМГ. Має бізнес в Бахмуті. Живе в Дніпропетровську. СБУ його дуже добре знає. Минулого літа накрила його схрон з величезною кількістю зброї з-під Дебали. І нічого. Нормально.

Але це вже наслідки. Причини? Дивіться на авторів 415, тих, хто його редагував, і на підписи. Якщо, звичайно, комусь ця тема ще цікава.

Джерело: Rodion Shovkoshytnyi

БЕЗ КОМЕНТАРІВ