Роман Кулик, молодший лейтенант (хорунжий) у Збройних Силах УкраїниВчора співробітники СБУ проводили обушки не лише в «ТІС», а й в одній IT-компанії мого товариша. Хоча в нього все було на порядок позитивніше – потріщав із оперативниками про ССО, «викрадення» двох дезертирів із Криму і т.д.

Але не суть. Як справедливо підмітила Nathalie Ishchenko: нинішній пресинг силовиків на бізнес закономірний і передбачуваний. Бо мізерний відсоток представників бізнесу мав/має мотивацію і бажання задавати тон і конструювати нові правила співпраці з державними інститутами. Підприємці звикли, їх так привчили ще з часів Кучми, сприймати державу у двох іпостасях: як ворога, що витягує з бізнесу гроші податками й нелегальними поборами. Або як джерело прибутку: відкатів на закупівлях і метод лобіювання своїх інтересів.

Хоча завжди була альтернатива: вкладати у громадські організації, адекватні партійні середовища та інші ініціативи, націлені на розбудову потрібних суспільству інституцій, які могли б поборотись із усталеною корупційною вертикаллю. Але в силу привитого егоїзму бізнес у переважній своїй масі пішов спрощеним звичним шляхом «рішалова» з бюрократами.

Хтось скаже, що в Україні підприємці як клас надто зайняті банальним, блт, виживанням і спробами відбитись від «трійки» ДФС/МВС/CБУ та їм не під силу запроваджувати нову парадигму, боротись не лише за себе, а й за «того парня» і перспективу. Очевидно так, але ж і результат відповідний.

Фоном згадалась історія з створенням «ProZorro» від однієї з учасників процесу. Виявилось із самого початку саме представники бізнесу лобіювали впровадження електронних закупівель і вийшли на людей, яким це було цікаво і які могли сформувати проект й штовхати його вперед. Просто бізнес побачив у цьому можливість ефективно конкурувати за державні гроші й легально заробляти на бюджеті. Поєднання здорового егоїзму з державним інтересом народило круту реформу, яка вже економить бюджету мільярди.

Якраз цей кейс і показує, наскільки сильно вмотивовані лобісти підприємницьких кіл можуть пробивати адекватні зміни. Ну, і наскільки легше пасіонаріям, коли їх підтримує пул підприємців «здорової людини». Й хріново, що великий бізнес (мова, звісно ж, не про дрібних підприємців) не робив цього раніше і догнав лише зараз, які можливості відкриваються перед ним. Ну, ще є змога надолужити.

Джерело: Роман Кулик

БЕЗ КОМЕНТАРІВ