Роман Маселко, адвокат Небесної сотні й Автомайдану
Роман Маселко, адвокат Небесної сотні й Автомайдану

На цьому тижні відбувся дуже важливий захід з обговорення законопроекту про захист прав викривачів, розробленого «Групою 11». Особисто мене вразила доповідь та поради експерта з Боснії та Герцеговини Бояна Баіча.

На його думку, в першу чергу, держава повинна зробити три прості кроки:
1) чесне і відкрите запрошення бути викривачами
2) сильна промоція викривачів у суспільстві як «good guys»
3) казати індивідуальне «Дякую» кожному викривачу, який бореться проти корупції.

Я повністю підтримую. Це справді мегаважливо, оскільки у нас викривачі здебільшого не лише залишаються сам на сам з системою, яка їх розчавлює після викриттів, але навіть доброго слова в свій бік не почують. Їм часто доводиться навіть виправдовуватись за те, що стали викривачами, і доводити, що самі є доброчесними. Це стримує дуже багатьох від викриттів фактів корупції.

Боян навів дуже цікаву статистику – за його даними понад 40 % корупційних кейсів у Боснії розкриваються завдяки викривачам. І лише 3 % – завдяки зовнішньому аудиту. Це відповідь на питання чи варто нам підтримувати викривачів, якщо хочемо реальної боротьби з корупцією.

І головна порада Бояна у захисті викривачів: викривач повинен отримати ефективний захист від переслідування у перші 60 днів з моменту початку такого переслідування. Якщо захист не спрацьовує у перші 60 днів, то у викривача неодмінно наступає розчарування і виснаження. Тоді він замість того, щоби бути прикладом для наслідування стає антирекламою, інші починають думати – «краще мовчати».

Тому у Боснії є спеціальний орган, який своїм приписом може зупинити будь-яке переслідування викривача у ці 60 днів. За невиконання припису – персональний штраф на особу, яка не виконує, – 10 тисяч євро.

Зі свого досвіду я повністю погоджуюсь з Бояном. Радий, що є група, яка розробляє такий законопроект і дуже хочеться, щоб в Україні викривачі отримували ефективний юридичний захист і широку підтримку суспільства та влади.

Джерело: Роман Маселко

БЕЗ КОМЕНТАРІВ