Роман Маселко, адвокат Небесної сотні і Автомайдану
Роман Маселко, адвокат Небесної сотні і Автомайдану

Як перевірити моральні та особисті якості кандидата на посаду судді? Враховуючи майбутні масові конкурси у суди – дуже актуальне питання. У цьому контексті цікаві рішення ВАСУ щодо оскарження рішень ВККС та ВРЮ про відмову рекомендувати кандидатів на посади суддів у звязку з недостатніми моральними та особистими якостями.

1) Випадок з Тамарою Мартьяновою – донькою голови Франківського районного суду м.Львова Мартьянової С.М.

ВККС у жовтні 15 р. відмовилась рекомендувати її на посаду судді у звязку із сумнівами у її відповідності етичним та моральним стандартам судді. Цей випадок досить відомий, бо про її дещо вульгарні фото світського життя гудів весь інтернет та ТБ.

Проте ВАСУ вирішив, що ВККС неправа. Скасовуючи рішення ВККС, суд зазначив:

«Зі змісту спірного рішення не вбачається, що відповідачем були вчинені дії для з’ясування правдивості, актуальності та правомірності розміщеної інформації, зокрема, не було вчинено жодних дій, направлених на перевірку офіційності та законності джерел (веб-сайтів в мережі Інтернет) з яких було взято матеріал. Так само відсутні відомості стосовно періоду (хоча б приблизного) в який були зроблені фотознімки, тоді як позивачем неодноразово надавалися пояснення стосовно того, що термін створення зазначених фото перевищує 3-5 років.

В цій частині, суд зазначає про обґрунтованість доводів позивача стосовно того, що серед виявлених в мережі Інтернет та наданих до ВККС України фотознімків відсутні фото, що порушують моральні принципи суспільства, зокрема, які б містили елементи порнографічного або еротичного характеру; ознаки непристойної або аморальної поведінки. Тоді як в оскаржуваному рішенні взагалі не зазначено в чому саме, на думку Комісії, полягає негативність особистих, моральних якостей ОСОБА_6; які конкретно суспільні, моральні, етичні, релігійні, національні або інші правила, звичаї, устої, традиції нею були порушені».
http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/55870318

Таким чином Тамара Мартьянова ще має шанс стати секс-символом судової влади.

14232563_10205922785063245_7283133297323816628_n2) Випадок з відмовою ВРЮ внести подання щодо Довгаля С.В. на посаду судді Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області.

ВККС рекомендувала цього адвоката на суддю, але ВРЮ відмовилась внести подання у звязку з його невідповідністю вимогам щодо моральних якостей судді. Підставою для такого висновку стали дані про фальсифікацію ним окремих документів, коли він працював адвокатом.

ВАСУ тут заняв протилежну до рішення по Мартьяновій позицію і зробив цікаві висновки:

«Посилання ОСОБА_6 на відсутність офіційних підтверджень про його недоброчесну поведінку є формальними, оскільки низькі особисті та моральні якості можуть мати місце і за відсутності офіційного підтвердження такого державними чи іншими установами. Така оцінка є прерогативою органу, який ухвалює остаточне рішення на підставі всебічного і неупередженого аналізу встановлених ним обставин».
http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/58463816

До речі, ВАСУ звернув увагу, що ВККС жодним чином не відреагувала на докази недобросовісних дій кандидата та не здійснила перевірки. Сподіваюсь, це лише одиничний факт, хоча не факт.

У будь-якому випадку, питання оцінки моральних і особистих якостей суддів та кандидатів у судді та довіри до тих, хто цю оцінку робить, буде надзвичайно актуальним найближчим часом. Не менш важливим буде питання надійності джерела інформації та її верифікація.

Запрошую до дискусії.

Джерело: Roman Maselko

БЕЗ КОМЕНТАРІВ