Роман Маселко, адвокат Небесної сотні і Автомайдану
Роман Маселко, адвокат Небесної сотні і Автомайдану

Дуже цікава тема – якими умовними назвами позначають хабарі, як у судах хабарники починають трактувати свої жести та вислови і як експерти приходять їм на допомогу.

Ось і у справі Мамая, де його посередник жестом, а потім датою (5 січня) вказував на суму хабаря (5 тисяч) експерт прийшов до геніального висновку:

«Пейоративний, жест, який на мові невербальних реакцій (жестів) має умовну назву «Так собі» (розкриті п’ять пальців, рука долонею звернена униз – качає кистю руки з боку на бік), що може означати іронічно-критичне ставлення до певного питання, яке він нерозбірливо озвучив».

Тобто це хабародавець так висловив своє «іронічно-критичне ставлення до сказаного».

Нещодавно була справа, де судді-хабарники між собою називали хабар «таблеточками» і суд виправдав суддю, оскільки вирішив, що їй дійсно передали «вітамінки».

Пропоную журналістам, а може навіть науковцям-філологам дослідити це питання. Цікавий сюжет або ж наукове дослідження вийде.

А щодо стандартів доказування, нагадую рішення ЄСПЛ, яке говорить, що навіть припущення може бути доказом.

  1. При оцінці доказів Суд, як правило, застосовував стандарт доведення «поза розумним сумнівом». Проте такий доказ може витікати із співіснування досить сильних, чітких і погоджених припущень чи подібних неспростованих презумпцій щодо фактів (див. «Єрохіна проти України» (Yerokhina v. Ukraine), рішення від 15 листопада 2012 року, заява № 12167/04, п. 52, з подальшими посиланнями).

Чи досить сильним є припущення, що тут йдеться про суму хабаря? Подивимось, що скаже суд.

Джерело: Roman Maselko

БЕЗ КОМЕНТАРІВ