Донбас АТО
Якби в Генштабі вивчали досвід Чечні, не було би Волновахи, Дебальцевого й Іловайська, вважає учасник конфлікту

Українським військовим слід вивчати російський досвід воєн у Чечні, щоби зробити висновки та не повторювати зроблених помилок у ході конфлікту з РФ на Донбасі. Про це сказав російський журналіст, засновник проекту «Журналістика без посередників», учасник першої й другої війни в Чечні (як російський військовослужбовець) Аркадій Бабченко, пише УНІАН

«Хочу сказати, що проблема України в тому, що ви не стежили за Чечнею. Якби це було не так, Україна більше знала б, що таке Росія й війна, не було б таких шоків і таких гігантських помилок. Якщо б у вас у Генштабі вивчали досвід ведення бойових дій у містах, не було б Волновахи, Дебальцевого, Іловайська. Чечня в цьому сенсі – відкритий підручник. Усе вже написано кров’ю. Бери й дивися», – сказав Бабченко. При цьому він упевнений, що українські солдати знають, що потрібно робити, коли стикаєшся з ворогом.

Журналіст наголосив, що Україні вже зараз треба займатися питаннями статусу ветерана. «Україні в цьому плані буде легше, але, безумовно, синдром пост-комбатанта ви отримаєте. Без цього синдрому ще жодна війна не обходилася. Для мене було дивно, але Україна не так сильно втягнулася в цю війну, як мені здавалося раніше. Коли на всіх каналах йде «на нас напала Росія», а в армію насилу збирають 50 тисяч людей у сорокамільйонній країні – це якось дивно, – сказав він. – Люди, повертаючись із війни, ставитимуть своїм знайомим запитання: а ти де був? Поділ суспільства в будь-якому випадку відбудеться, й державі цією проблемою потрібно займатися вже зараз. У будь-якому разі, в Україні це буде легше – для вас ця війна справедлива, і ви виграєте. Перемога на війні завжди налаштовує на перемогу в мирному житті. Поразка на війні завжди налаштовує на поразку в мирному житті».

При цьому він зазначив, що чув багато про бійців, приміром, із УНА-УНСО, які воювали на чеченській стороні: «Чули про українців багато, таких байок ходило вагон. Думаю, що 99% із цих байок – вигадка. Я так розумію, українців у війні брало участь 100 людей, а то й менше. Я особисто не бачив і з ними не стикався. Я стикався з іншими українцями – у мене у взводі було двоє українців і один білорус, які воювали в Чечні в складі російської армії, вони з паспортами України та Білорусі прийшли до військкомату, уклали контракт і поїхали воювати в Чечню».

Бабченко впевнений, що звинувачення Слідчого комітету РФ в участі в боях у Чечні в середині 90-х Прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка – неспроможні. «Наші так звані слідчі нічого не можуть зробити нормально. Маючи на руках інформацію про те, що в Чечні 31 грудня 1994 року була війна і, можливо, в боях у Грозному брали участь на стороні бойовиків якісь українці, можна було зробити й подати все красиво. Але, проблема в тому, що 31 грудня 1994 року площа «Мінутка» була одним із небагатьох місць, де боїв тоді не було. Штурм Грозного 31 грудня 1994 року відновлено похвилинно. Відомо, де підбита кожна машина, де були бої. Ніхто на «Мінуткє» в російських солдатів не стріляв, не вбивав і не катував! Слідчі не можуть зліпити нормальну пропаганду, навіть маючи всю інформацію», – зазначив журналіст.

Нагадаємо, дві чеченські війни тривали в цілому 12 роківт і тоді офіційно називалися Москвою відновленням конституційного порядку в Чеченській Республіці (з 11 грудня 1994 року по 31 серпня 1996 року) і контртерористичною операцією на Північному Кавказі (з 7 серпня 1999 року по 15 квітня 2009 року).

20-річчя війни в Чечні в Росії вирішили не згадувати, аби за словами голови партії «Яблуко» Сергія Мітрохіна, у росіян не було асоціацій з війною в Україні, яка дозволяє російській владі приховувати злочини, корупцію та злодійство. Політик наголосив, що російській владі, коли починається війна, легше брехати, оскільки включаються механізми мобілізації та придушення громадської думки. Він повідомив, що розмовляючи з політичними опонентами, які таврують українську владу за дії на Донбасі, ставив їм запитання: «Чому ви ці дії засуджуєте – але ви ж все те ж вітали і аплодували 20 і 15 років тому, коли таке ж відбувалося в Росії». Мітрохін зазначив, що 20 років тому російські війська діяли як «зелені чоловічки» і знову з’явилися в такій ролі на сході України і в Криму.

Інформаційний Акцент

БЕЗ КОМЕНТАРІВ