Путін, Тимошенко
Путін і Тимошенко восени 2009 року зустрілися в Ялті, щоби поговорити про продаж контрольного пакета в ІСД

У 2010 році російський «Внешекономбанк» профінансував угоду з придбання українського металургійного холдингу «Індустріальний союз Донбасу» на $1 млрд, з яких $300 млн пішло на кампанію Юлії Тимошенко. Про це пише журнал Forbes із посиланням на джерело, близьке до керівництва одного з російських держбанків, повідомляє РБК. Угода з продажу 50% плюс 2 акцій ІСД групі російських інвесторів на чолі з колишнім співвласником Evraz Group Катуніним відбулася в січні 2010 року. Її деталі не розкривалися, було лише відомо, що ВЕБ виступив у якості сторони, яка фінансує.

Як розповідає співрозмовник видання, перед виборами в Україні Владімір Путін та Юлія Тимошенко восени 2009 року зустрілися в Ялті; припускають, що у цей період і було досягнуто домовленості про продаж контрольного пакета в ІСД.

«Зустріч (тодішніх) прем’єрів пройшла напередодні президентських виборів на Україні, а Путін підтримував Тимошенко. Частиною цієї підтримки були угоди щодо газу й отримання ВЕБом контролю в ІСД», – повідомило Forbes джерело, близьке до керівництва одного з російських держбанків. Про цю угоду раніше багато писали українські ЗМІ, оцінюючи угоду в $1,2 млрд (із них на кампанію Тимошенко, за їхніми даними, пішло $400 млн).

Незадовго до укладання угоди Фонд національного добробуту (РФ) позапланово розмістив на депозиті у ВЕБі $2 млрд, зазначає Forbes. Аналітики оцінювали суму, сплачену російськими інвесторами за контрольний пакет ІСД, приблизно у стільки ж. Співвласниками ІСД у цей час є бізнесмени Сергій Тарута та Олег Мкртчан (володіють частками по 24,99%), пише Forbes, опираючись на дані системи розкриття інформації СПАРК і кіпрських реєстрів. Тарута і ще один екс-акціонер холдингу, колишній заступник губернатора Донецької області Віталій Гайдук (володів 38,7%), у період укладання угоди були радниками Тимошенко «і могли зайняти високі посади в уряді у разі її перемоги», зазначає Forbes.

Сама Тимошенко відмовилася коментувати можливість фінансування її кампанії ВЕБом. «Юлія Володимирівна не спілкується з російськими ЗМІ, доки наші країни перебувають у стані війни», – заявила її представник Марина Сорока. Тарута, у свою чергу, заперечує використання грошей від продажу ІСД у політичних цілях. «Тимошенко про угоду нічого не знала, ми нікому не повідомляли. Лише в грудні 2009 року ми проінформували про неї наших кредиторів», – стверджує він.

За словами Тарути, перемога Януковича могла створити складнощі власникам ІСД: «Ми розуміли, що нам потрібно було захиститися від Януковича, російські партнери могли забезпечити нам цей захист».

Інформаційний Акцент

БЕЗ КОМЕНТАРІВ