Ростислав Мартинюк, продюсер і журналіст
Ростислав Мартинюк, продюсер і журналіст

Чи доводилося вам чути «убивчий аргумент» ватників у суперечках за статус української мови: «Шевченко даже дневники писал по-русски!»? І знаєте хто аффтор мислєвіруса? Ніхто інший як Михайло Драгоманов. Праця «Чудернацькі думки про українську справу».

Драгоманов ненавидів націоналістів (бандерівці, виявляється, вже були у ХІХ столітті) і був спєц по тролінгу всього справді антимосковського «на Украине».

«За руку» цього ліберальчика, пофарбованого у синенько-жовтувате, зловив чернігівець Роман Бжеський. І доволі добре пояснив, ЧОМУ щоденник Шевченко писав по-русскі.

Щоденники, по суті, був жанровий твір —  у ряду його повістей. І ажніяк це не свідчило на користь тези Драгоманова: «Українська для плебеїв, а русскій — для високіх сфєр, для образованних хохлов. Он даже Шевченко шептался сам с собой по-кацапски у дневнику — кагда акадєміком стал»…

Бжеський того не написав, але я кілька днів тому дізнався, що ВСЕ приватне листування Шевченка було українською мовою. За винятком шести листів, писаних просто росіянам.

Ба більше, Шевченко не раз робив зауваження адресатам, якщо вони писали «черствим кацапським словом». І Куліш, і Бодянський, і «неукраїномовна» українська шляхта ВСЯ писала йому по-українськи.

От до Шевченка листування «у вищих сферах» по-українськи було епізодичним. У Квітки кілька листів, так само у Котляревського.

Чи знав про це Драгоманов? Знав ще більше й докладніше. Але, за свідченням дослідників його архіву, ненавидів Шевченка.

І це мене вражає. Як же багато «драгоманівських натур» у теперішніх українських колах. І як же віртуозно вони користуються його спадком.

Один про єдіную страну, другий каже шо «наши внуки будут говорить по-украински», третій про «днєвнікі Шевченка», четвертий про «повінь української мови у Києві», бо 25 років тому він лише сам із собою говорив на холодному проспекті Бажана…

І це вже ж він — Драгоманов, «прелукавий москаль», вічний полковнік Ісаєв в іноплємєнном аду: нємєцком лі, малороссійском лі… Вічні 17 мгновєній русской вєсни.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ