Донбас АТО
Війна на Донбасі не закінчиться, прогнозують у Stratfor

Війна на Донбасі не закінчиться 2016 року, хоча бойові дії в регіоні відбуватимуться менш інтенсивно, ніж це було в році, що минає. У зв’язку з цим країни Заходу продовжать економічні санкції щодо РФ, а їх ослаблення або скасування пов’язуватимуть із виконанням Мінських домовленостей. Про це йдеться в прогнозі приватної американської розвідувально-аналітичної компанії Stratfor на 2016 рік, пише Апостроф.

На думку аналітиків Stratfor, у 2016 році багато які з нинішніх тенденцій продовжаться. «Війна на сході України, цілком імовірно, стане довгостроковим замороженим конфліктом. При цьому бойові дії на Донбасі проходитимуть менш інтенсивно, ніж у 2015 році, хоча час від часу між українськими військовими та проросійськими бойовиками відбуватимуться зіткнення. Мінські домовленості продовжать залишатися основою для дипломатичних переговорів. Проте різна інтерпретація з боку України і Заходу, а також з боку Росії та сепаратистів не дозволять у 2016 році домогтися врегулювання конфлікту», – йдеться в звіті компанії.

Більш того, фахівці приватної американської розвідки прогнозують, що США і країни Євросоюзу продовжать поточні санкції щодо РФ у 2016 році: «Якісь ослаблення обмежувальних заходів можливі тільки в тому випадку, якщо Москва дозволить встановити контроль над кордоном між Росією і самопроголошеними республіками, а також не перешкоджатиме спостерігачам моніторингової місії ОБСЄ на Донбасі. Втім, Кремль навряд чи погодиться на це».

На думку приватних американських розвідників, конфлікт на Донбасі стане лише одним з багатьох серйозних викликів, з якими Києву доведеться зіштовхнутися в 2016 році. «Донецьк і Луганськ залишаться непідконтрольними українській владі. Тим не менш, між сторонами можливе встановлення економічних взаємин в окремих випадках протягом наступного року», – наголошується в документі.

Непопулярність кроків, що вживаються урядом України, а також низькі темпи проведення реформ можуть призвести до перестановок у Кабінеті міністрів, прогнозують фахівці із США: «Потенційно вони можуть включати заміну прем’єр-міністра Арсенія Яценюка. Незважаючи на це, президенту Петрові Порошенку, з високою часткою ймовірності, вдасться зберегти прозахідний Пурс країни. Ключем до «виживання» керівництва України в 2016 році стане фінансова підтримка із Заходу а також допомога в секторі безпеки з боку НАТО і США».

Більше того, в Stratfor прогнозують зростання української економіки в 2016 році: «Повільне відновлення відбуватиметься, навіть незважаючи на високий рівень інфляції та безробіття. Хоча останні два пункти будуть причиною протестів і заворушень в Україні».

Згідно з прогнозом «приватного ЦРУ», Росія і Захід продовжать проводити військові навчання і нарощувати свою міць у прикордонних зонах. «НАТО розмістить додаткові війська в Центральній і Східній Європі, а РФ збільшить чисельність своїх військово-повітряних сил і оборонних систем у Білорусі та в Калінінградській області. Прямий конфлікт між росіянами та силами Альянсу не виникне, але обидві сторони нарощуватимуть свої військові можливості», – наголошується в документі.

За версією Stratfor, Росія продовжить військову операцію в Сирії, що ще більше ускладнить її взаємини з Туреччиною, США та європейськими державами: «РФ координуватиме свої зусилля з цими країнами, щоб уникнути нагнітання ситуації на полі бою. Однак посилення Москвою позицій президента Сирії Башара Асада, яке включає атаки на сунітських повстанців, поставить спільні операції проти «ІДІЛ» під загрозу. Роль Росії в Сирії погіршить її взаємини з Туреччиною. Але з урахуванням того, що Анкара все більше зближується з НАТО, Москва уважно стежитиме за тим, щоби не зайти надто далеко. Обидві сторони продовжать торговельні обмеження в стилі «зуб за зуб» і відтермінують реалізацію енергетичних проектів. Крім того, ці країни змагатимуться за вплив у кавказькому регіоні. Зокрема, в питанні Азербайджану та Нагірно-Карабахського конфлікту».

Тим часом складне економічне становище в Росії може призвести до протестних акцій. «Кремль дозволить проводити маленькі акції, пов’язані з економікою, але спробує не допустити великих, добре організованих протестів, які можуть набути антикремлівського забарвлення. Більше того, антиісламістська риторика керівництва РФ може спровокувати вибух ультранаціоналістичних заворушень, спрямованих проти мігрантів. Своєю чергою, ФСБ спробує використовувати погрози від «ІДІЛ» та інших терористичних угруповань, щоби розширити свої повноваження не тільки всередині Росії, але і за її межами. Напередодні парламентських виборів у вересні Кремль, досить імовірно, боротиметься проти опозиційних сил та їхніх лідерів, щоби не допустити формування популярного руху», –прогнозують в Stratfor.

Такий розвиток подій, на думку аналітиків компанії, призведе до наростання невдоволення всередині російських еліт: «Будуть збільшуватися розбіжності у сфері енергетики. Каменями спотикання стануть питання фінансової підтримки великих фірм і проектів, тема приватизації Роснафти, а також можливого позбавлення монополії «Газпрому» на газові трубопроводи. Серед різних служб безпеки виникнуть суперечки, хто несе відповідальність за події на сході України, у Сирії та інших гарячих точках. При цьому можливість Путіна управляти цими розбіжностями все зменшується, що змусить його більше покладатися на лояльних до нього впливових людей».

Як зазначили у приватній розвідці США, конфлікт на території України буде позначатися на інших країнах колишнього СРСР: «Білорусь поступово посилить свої економічні відносини з Заходом, але у військовій сфері та плані стратегічного партнерства залишиться з Росією. Президент країни Алєксандр Лукашенко спробує заблокувати створення російської військової бази на території Білорусі, щоби не допустити напруженості із Заходом. Втім, його позиція може змінитися, якщо НАТО значно збільшить свою присутність в сусідніх Польщі й країнах Балтії», – йдеться в документі.

У Молдові, тим часом, корупційний скандал, у якому фігурують члени уряду, створить передумови для зростання популярності проросійських політичних сил. Країни Балтії продовжать диверсифікацію джерел енергоресурсів і свою політику з віддалення від Росії. Грузія, згідно з прогнозом Stratfor, поглиблюватиме свою співпрацю з НАТО, але про приєднання цієї країни до Альянсу наступного року поки не йдеться.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ