Росія санкції
Стратегічне співробітництво «Газпрому» з Shell може опинитися під питанням

Російський «Газпром», який досі західні санкції майже не зачіпали, вперше зазнав удару: США додали до свого чорного списку його Південно-Киринське газоконденсатне родовище на шельфі Сахаліну. Про це повідомляє Комерсант.

«Американським компаніям забороняється постачати обладнання для цього проекту, що ставить під питання не тільки його долю. Якщо освоєння Південно-Киринского буде зупинено й газ із нього не надійде на СПГ-завод «Сахаліну-2», під загрозою може опинитися реалізація і цього проекту, і стратегічне співробітництво «Газпрому» з англо-голландською Shell», – пише видання.

Відзначається, що американський урядовий вісник Federal Register повідомив раніше про чергове розширення санкцій США проти Росії. Досі під санкціями був лише видобуток важкодобуваної нафти, нафти в Арктиці та на шельфі на глибині понад 150 м (глибини Південно-Киринского – 30-320 м).

Shell розкрила, що в рамках домовленостей з «Газпромом» про обмін активами хоче увійти у видобувний проект «Сахалін-3» (чотири шельфових блоки в Охотському морі – Киринський, Венінський, Айяський та Східно-Одоптінський). Він має стати ресурсною базою для нової черги СПГ-заводу іншого проекту партнерів – «Сахалін-2». Що натомість отримає російська монополія, поки неясно, але Shell вже згодна увійти й в новий трубопровідний проект «Газпрому».

По суті, мішенню нових санкцій є не нафтова, а газова галузь. Санкції поширюються на «кінцевих споживачів», таким чином, під ударом вперше опинився газовий сектор і «Газпром», як покупець обладнання для освоєння Південно-Киринского родовища. До цього заходи запроваджувалися проти НОВАТЕК (Мінфін США 16 липня 2014 року заборонив надавати компанії фінансування терміном понад 90 днів), але йшлося про фінансові обмеження, а не про постачання обладнання.

Європейські країни під час обговорення санкцій з Вашинґтоном дуже наполягали на тому, щоби газова сфера не була порушена, оскільки побоювалися, що це може викликати кроки Москви у відповідь. Тепер цей рубіж перейдено (нехай і відносно родовища, поставки з якого до Європи ніколи не планувалися).

Нагадаємо, 30 липня влада США запровадила обмежувальні заходи щодо російських компаній та громадян, які, за даними Вашинґтона, задіяні в схемах з обходу введених раніше антиросійських санкцій. У Міністерстві фінансів США розширення чорного списку пояснили необхідністю забезпечити «ефективність» діючого режиму санкцій. Наступного дня влада РФ дала зрозуміти, що розширення Вашинґтоном санкцій проти Москви не залишиться без відповіді. У Кремлі заявили: мова може йти не лише про дзеркальні, але й про «асиметричні заходи». У комітеті Держдуми з міжнародних справ пропонують уряду подумати над розривом договорів із США про скорочення стратегічних наступальних озброєнь (СНО-3) і про ліквідацію ракет середньої та меншої дальності (РСМД).

Інформаційний Акцент

БЕЗ КОМЕНТАРІВ