у Києві 15-17 вересня проходить 13-й щорічний саміт Ялтинської європейської стратегії
У Києві 15-17 вересня проходить 13-й щорічний саміт Ялтинської європейської стратегії

16 вересня Президент України Петро Порошенко відкрив пленарне засідання саміту YES в Києві, пише Дзеркало тижня.

Свою промову глава держави почав із застережень, що найближчі місяці стануть для Заходу «моментом істини», оскільки у ключових країнах Європи наближаються вибори. А Росія не полишає спроб втручатися у них і впливати на думки виборців.

«Як наслідок виникла загроза побудови «альтернативної» Європи, заснованої на егоїзмі, популізмі і цинізмі», – сказав Порошенко.

Це тривожить Україну, оскільки їй, як ніколи, потрібна єдність і підтримка Заходу в умовах війни, яка триває вже 2,5 роки.

Президент наголосив, що без виконання РФ своїх зобов’язань у сфері безпеки на Донбасі, Україна не зробить ані кроку вперед. Водночас Україна, всупереч обвинуваченням Росії, виконує свої зобов’язання згідно з  Мінськими угодами. Зокрема, вона ухвалила в першому читанні закон про особливості самоврядування в ОРДЛО, чітко визначила, які райони Донбасу отримають особливий статус, в першому читанні затвердила закон про амністію тощо.

Президент також поділився з присутніми новиною, що 17 вересня з полону проросійських бойовиків так званої «ЛНР» повернеться важкопоранений українець Володимир Жемчугов, який потрапив у полон в кінці вересня минулого року. Він отримав важкі поранення, підірвавшись на розтяжці в зоні бойових дій в Донбасі.

Що стосується Криму, то український президент висловив здивування заявам у Росії про те, що нібито «кримське питання закрите»: «Воно насправді і не відкривалося. Крим був і є законною територією України».

«Випадок з Ільмі Умеровим продемонстрував кримінальну і цинічну сутність політики Кремля щодо проукраїнських активістів в окупованому Криму», – сказав глава держави. Тому, за його словами, Україна розраховує, що під час Генеральної асамблеї ООН буде ухвалена резолюція щодо порушення прав людини на захопленому Росією Кримському півострові.

Також Порошенко закликав запровадити нові секторальні санкції проти Росії, адже агресор розуміє лише таку мову: «Це єдиний спосіб утримати Путіна за столом переговорів. Якщо санкції будуть пом’якшуватися, чи Росія виведе свої війська з Донбасу? Чи вона буде співпрацювати з ОБСЄ, чи випустить політв’язнів?».

Крім того, він закликав відновити дію поправки Джексона-Веніка, яку США запровадили в 1974 року для тиску на країни з неринковою економікою і відсутністю поваги до прав людини, таких як СРСР. Вона суттєво обмежувала фінансові й торговельні зв’язки між країнами.

Окрім війни проти зовнішнього агресора, за словами Порошенка, Україна сьогодні бореться з внутрішнім ворогом – корупцією. За його словами, цей процес буде тривалим. При цьому, на його думку, в Україні повинна з’явитися нова культура відносин між громадянами і владою.

«Я не беруся арештовувати і засуджувати, але треба створити систему нульової терпимості. Це нова культура відносин між державою і народом», – сказав Порошенко.

Він перерахував певні антикорупційні успіхи України, серед яких назвав запровадження прозорої системи держзакупівель і реформу поліції. Однак, за його словами, потрібно ще реформувати систему юстиції для того, щоби антикорупційні зусилля не були марними.

Також на саміті YES Порошенко наголошував на тому, як США підтримують Україну. На питання присутніх журналістів, чи зміниться ця підтримка після виборів у листопаді, український президент відповів, що сподівається переконати обох кандидатів в президенти США зберегти нинішні відносини з Україною.

«У Нью-Йорку я збираюся зустрітися з обома кандидатами в президенти США. Один з них – кандидат від демократів Гіларі Клінтон – вже підтвердила згоду на зустріч у Нью-Йорку. Ми ще чекаємо такого  ж підтвердження від Дональда Трампа. Але я впевнений, що в мене є достатньо аргументів, щоби переконати їх обох підтримувати Україну», – запевнив Порошенко.

Як відомо, у  Києві 15-17 вересня проходить 13-й щорічний саміт Ялтинської європейської стратегії (YES). Головною темою обрали слоган «Світ, Європа і Україна: шторми змін».

У роботі форуму беруть участь понад 350 провідних політиків, дипломатів, бізнесменів, громадських діячів, експертів з 20 країн світу.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ