премія Сахарова
Савченко, Нємцова і Сноудена номінували на премію Сахарова

Ув’язнену в Росії українську льотчицю Надію Савченко, вбитого російського опозиціонера Боріса Нємцова та екс-співробітника Агентства національної безпеки США Едварда Сноудена номінували на премію імені Сахарова 2015 року. Про це повідомляє Радіо Свобода.

Премію в 50 тисяч євро, засновану Європарламентом 1988 року, щороку вручають особам чи групам людей, які присвятили своє життя захисту людських прав і свободі слова.

Як відомо, 34-річна Надія Савченко воювала на сході України у складі добровольчого батальйону «Айдар» і в червні 2014 року потрапила в полон до бойовиків під містом Щастя Луганської області. Після цього її перевезли на територію РФ. 8 липня Савченко знайшли в РФ, у Воронезькому СІЗО. 9 липня їй було офіційно пред’явлено звинувачення в пособництві у вбивстві. Савченко всі звинувачення відкидає. Українська сторона вимагає її звільнення. 26 жовтня 2014 р. на позачергових парламентських виборах Савченко обрали народним депутатом за списком партії «Батьківщина». 19 листопада ЦВК зареєструвала її народним депутатом України. Верховна Рада делегувала її до ПАРЄ. Служба безпеки України відкрила кримінальне провадження щодо Слідчого комітету РФ, ФСБ і російської пенітенціарної служби, які незаконно затримали Савченко і сфальсифікували її справу. СБУ також передала адвокатам льотчиці докази непричетності до злочину, в якому звинувачує українку російська сторона. Зазначимо, Савченко на знак протесту кілька разів проводила тривалі голодування.

Боріса Нємцова увечері 27 лютого застрелили в центрі Москви. Російський політик-опозиціонер принципово виступав проти війни Росії на території України. Ймовірною причиною вбивства стало намагання політика зібрати докупи інформацію про наявність в Україні чималої кількості кадрових військовослужбовців з РФ. Як повідомляв Інформаційний Акцент, 10 вересня йому посмертно присудили престижну американську Премію свободи «за життя, присвячене просуванню демократії в Росії».

Щодо Сноудена, то у 2013 році колишній співробітник ЦРУ оприлюднив скандальні матеріали про шпигунство американських спецслужб за пересічними громадянами і урядами низки європейських країн, зокрема Німеччини, Іспанії та Франції. Нині він переховується у Росії. Втім, нещодавно він розкритикував Кремль за придушення свободи в Інтернеті та втручання в особисте життя громадян, заявивши, що планує залишити країну, яка дала йому притулок.

Інформаційний Акцент

БЕЗ КОМЕНТАРІВ