США-СРСР
У США розсекретили попередження ядерної атаки на СРСР у розпал Карибської кризи

Початок Третьої світової війни в розпал Карибської кризи в 1962 році попередила особиста хоробрість і розсудливість капітана ВПС США, який відмовився виконувати отримані інструкції. Про цю подію з посиланням на учасника подій повідомляє видання Bulletin of the Atomic Scientists, передає Lenta.ru.

Описувані події відбулися 28 жовтня 1962 року на чотирьох секретних ракетних базах США на японському острові Окінава. Через загострення відносин між СРСР і США рівень боєготовності військ був піднятий до червоного (DEFCON 2 – «на межі ядерної війни»).

Керуючий пуском капітан Вільям Бассетт отримав наказ на запуск чотирьох крилатих ракет Mace B, оснащених термоядерними бомбами Mark 28 (потужність вибуху 1,1 мегатони у тротиловому еквіваленті) з дальністю польоту, що дозволяла вдарити по Ханою, Пекіну, Пхеньяну чи Владивостоку. Накази пройшли по радіозв’язку, причому їх шифр збігся з тим, що знаходився в секретному конверті з інструкціями. Перевірка підтвердила справжність наказу. Аналогічні повідомлення отримали й інші керуючі пуском офіцери на Окінаві.

Однак відкривши список цілей, Бассетт виявив, що три з чотирьох цілей перебували за межами СРСР – найбільш імовірного супротивника. У той же момент йому зателефонував інший офіцер і розповів, що в його списку також дві нерадянські цілі. Підозри у Бассетта викликало і те, що рівень боєготовності не був підвищений до DEFCON 1 («неминуча ядерна війна»). Капітан допустив, що Окінава могла стати першою метою атаки радянських ракет, і у штабі на території США послали максимально швидкий наказ, забувши підняти рівень боєготовності. Однак жодних вибухів на базі не відбувалося.

Тоді Бассетт вирішив зупинити підготовку до запуску ракет, подзвонив в центр управління і збрехав, що не отримав чіткого наказу. Крім того, капітан наказав двом озброєним солдатам застрелити лейтенанта, що тримав руку на кнопці, якщо той спробує запустити ракети без усного наказу старшого офіцера або без офіційного підвищення рівня боєготовності до DEFCON 1.

Даних про точний зміст розмови Бассетта з командним пунктом не залишилося, проте офіцери в підсумку отримали наказ не запускати ядерні ракети. Капітан в ультимативній формі зажадав від підлеглих зберігати мовчання про інцидент.

Бассетт помер в 2011 році, нікому не розповівши про цю подію. Вся інформація поки відома зі слів його колеги, пілота Джона Бордна, якому в нинішньому році ВПС США дозволили розголосити цю історію. Зараз журналісти та науковці вимагають від влади країни розсекретити офіційні документи, пов’язані з цим інцидентом.

Як відомо, Карибською кризою називається напружене політичне, дипломатичне й військове протистояння між СРСР і США у жовтні 1962 року, що було викликано таємним перекиданням і розміщенням на Кубі військових частин і підрозділів радянської армії, техніки та озброєння, включаючи ядерну зброю.

Крім Карибської кризи, зараз відомо чотири випадки помилкового спрацьовування систем попередження про ракетний напад. Два з них сталися в США, два – в СРСР. Всі чотири інциденти тривали не більше десяти хвилин, доводилося приймати складні рішення, оскільки у разі реальності загрози необхідно було негайно ініціювати зустрічний удар у відповідь до того, як ракети супротивника встигли б знищити більшу частину ядерного потенціалу країни.

У 1962 році на Кубі почалась Карібська криза, в результаті якої світ опинився на межі ядерної війни. Криза виникла в обстановці конфронтації через будівництво Берлінської стіни. Безпосередньою причиною кризи з’явилося таємне розміщення на Кубі радянських ракет з ядерними боєголовками. Операція проводилася таємно, за особистою вказівкою голови Ради Міністрів СРСР Нікіти Хрущова і з відома лідера Куби Фіделя Кастро. Хрущов, імовірно, бажав таким чином врівноважити ядерну перевагу США, як чисельну (за оцінками міністра оборони в уряді Джона Кеннеді, 17-кратну), так і тактичну (американські ракети були розміщені у той час в безпосередній близькості від меж СРСР – у Туреччині). Важливу роль грало прагнення радянського керівника захистити від можливого американського нападу Кубу.

Інформаційний Акцент

БЕЗ КОМЕНТАРІВ