Сергій Таран, політичний експерт
Сергій Таран, політичний експерт

Нагадаю, чому парламентська республіка, яку пропагує Медведчук і Савченко, погана для України:

1) Парламентська республіка вразлива для зовнішнього тиску, бо політики інших країн можуть постійно грати на інтересах лідерів нацпартій – фактично без центральної фігури у владі країни, яким є загальнообраний президент, зовнішні гравці легко можуть зайняти його місце, розводячи нацлідерів «як кроликів» (пам’ятаєте, римський принцип – «поділяй і владарюй!»). В умовах війни відсутність президента, який готовий оперативно брати на себе відповідальність, – взагалі катастрофа!

ВИСНОВОК: Спочатку – гарантії безпеки (наприклад, членство в НАТО) – потім парламентська республіка.

2) Парламентська республіка є дуже конфліктною. Бо ключовою фігурою стає прем’єр, який залежить від домовленостей парламентських фракцій. А не від виборців, як це є у випадку президента, обраного на 4-5 років. Можна собі лише уявити, що стане з ключовою фігурою влади, якщо вона стане постійним заручником депутатів, які захоплюють трибуну, погрожують скласти мандати, прогулюють та грають безкінечний мексиканський серіал на тему хто кому що обіцяв, і хто кому зрадив!

ВИСНОВОК – український парламентаризм ще не визрів до парламентської республіки.

3) Парламентські республіки доволі вразливі до популізму, адже в умовах нестабільної влади над партіями постійно тяжіє тінь дочасних виборів. А тому в парламентській республіці буде неможливо провести потрібні, але часто непопулярні реформи.

ВИСНОВОК: Спочатку – реформи, потім – парламентська республіка.

І останнє – якби в Україні була парламентська республіка, Росія би по-перше, легко довела світові, що в Україні – постійний «бардак», по-друге, завжди була би у виграші, бо не залежала би від персон лідерів партій, бо на Росію працювала би вся «система» (див. пункт 1). Тому вже не перший рік в Кремлі просувають ідею парламентської демократії в сусідній Україні, підтримуючи Симоненка, Мороза, Медведчука і іже з ними. І тому цей сценарій не будемо підтримувати ми.

Джерело: Sergiy Taran

БЕЗ КОМЕНТАРІВ