Сергій Запорожський, бізнесмен і блогер
Сергій Запорожський, бізнесмен і блогер

Найближчі дні покажуть, чи готова нинішня українська влада боротися за повернення Криму додому.

Ми вже чули заяву Яценюка про те, що з 18 січня починають діяти торгові обмеження у взаєминах з окупованим півостровом. Це слід розуміти так, що держава офіційно включається у торгову блокаду. Безумовно, це позитивна новина. Але наскільки ефективною буде реалізація цього рішення, ще тільки належить побачити. І тут є місце стурбованості. У сенсі чесної роботи українських митників та прикордонників. Щось підказує, що без громадського нагляду рішення Кабміну буде не таке ефективне, як хотілося б.

Але це рішення, хоча й важливе, та все ж вторинне. А первинним є питання енергоблокади Криму.

Якщо нинішній контракт на постачання електроенергії буде продовжений, то тему повернення Криму можна закривати. До речі, й одразу знімати торговельну блокаду. Не треба людям морочити голову патріотичними гаслами: «Крим був і буде українським». З таким державним підходом не буде.

Бо головне завдання України (у справі звільнення Криму) – це зростання вартості його утримання для окупанта. Якщо вже Путін почав рахувати, скільки може коштувати утримання військової бази в Сирії, і прикидати, чи готовий до такого навантаження бюджет Росії, – то Крим у цьому сенсі це кілька Сирій.

Зрозуміло, що скріпи та інша лабуда щодо Криму в Путіна з Сирією не зрівняються, але факт у тому, що Крим коштує окупантові величезних грошей. Які у нього закінчуються.

Переможні запуски, з уже численними аваріями і ремонтами, якихось ниток енергомостів залишимо для глядачів програми “Время”. Навіть окупанти повідомляють, що до літа Крим із цих ниток отримає не більше половини необхідного обсягу електрики. А потім там обіцяють повну енергонезалежність від України.

До речі, якщо допустити цей неймовірний сценарій, хтось уявляє, якими словами «подяки» Україні за тимчасове постачання електроенергії супроводжуватиметься уже перший день енергонезалежності?

То навіщо підставлятися? Хоча в цій справі на образи та верески окупантів та їхніх посібників загалом плювати.

Україні треба вирішувати власну глобальну кримську задачу.

Якщо у наших західних друзів є стурбованість тим, що нестача електрики негативно відбивається на житті кримчан, то цю стурбованість вони нехай висловлюють Путіну. За Женевською конвенцією окупант відповідає за окуповані території.

Можна західним друзям запропонувати ще й інший варіант. Гаразд, Україна продає електрику до Криму – але санкції, накладені на Росію за окупацію Донбасу, йдуть в одному пакеті з «кримськими». Донбас із Кримом повертаються додому, всі санкції з Росії знімаються.

Але це справи дипломатичні. А зараз економічне завдання України – зірвати найближчий курортний сезон у Криму. Щонайменше. А щонайбільше – зробити його вкрай дорогим і некомфортним для тих «туристів», які туди сунуться.

І треба остаточно забути популістське й безглузде гасло: «Україна повинна завоювати серця кримчан».

Які проблеми з серцями Сенцова, Чубарова, Джемілєва, Іслямова, Усика, Різатдінової та ще сотень тисяч наших кримчан?

Чиє серце там треба завойовувати Україні? Поклонської? Аксьонова? Константинова? Колесніченка? Меняйла?

Україна не повинна створювати окупантам комфортне життя. Вона повинна створювати їм проблеми.

І не треба зважати на спекуляції «Адже там наші люди». На жаль, на будь-якій війні страждають і наші, й не наші. Але не Україна починала цю війну. Україна відстоює свою територіальну цілісність. І, на жаль, у світі ще не придуманий спосіб відстояти її так, щоб всі були ситі, задоволені та живі.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ