Сергій Запорожський, блогер
Сергій Запорожський, блогер

Тема пільг для учасників АТО зріла давно. Спостерігаючи, як головнокомандувач створює українську армію, вже рік тому було очевидно, що чорнобильці для бюджету скоро здадуться легким навантаженням.

Станом на 01.01.15 в Україні було зареєстровано 11,7 млн пільговиків. Це 25% населення країни. 5,5 із них оплачують зі знижкою тарифи ЖКГ. З 01.07.15 Кабмін переглянув процедуру призначення пільг, але пільговиками, в будь-якому випадку, залишилися мільйони громадян. Зокрема, й липові чорнобильці, яких тільки до 2011 року, за офіційною статистикою, побільшало втричі. У порівнянні з 1986 роком.

Але чорнобильці – це історія давно минулих справ. У багатьох випадках вже складно встановити обсяг участі окремих громадян у ліквідації аварії або ступінь нанесення шкоди здоров’ю через наслідки аварії на АЕС.

А ось пільги для учасників АТО тема нова. Та бардаку і державної безвідповідальності менше не стало. Хоча зараз на допомогу прийшли вже і комп’ютери та електронні бази даних.

Але що у нас виходить? Сотні хлопців-добровольців, які пішли захищати країну, не можуть отримати статус учасника АТО. Зате триденні туристи з Міноборони, СБУ, прокуратури, судів та МВС мають всі необхідні документи.

Та й це лише одна частина проблеми. Радше моральна, ніж фінансова. Бо такий підхід держави до надання бойових документів нівелює статус захисника Батьківщини.

А фінансова частина більше лежить в шести хвилях мобілізації. Коли військкомати вигрібали, переважно з сільської місцевості, всіх, хто потрапляв під руку. Давали кількість, а не якість.

У підсумку, до армії були покликані десятки тисяч «аватарів». У підсумку, торгівля зброєю, небойові втрати (з виплатою чималих компенсацій і надань родині загиблого пільг), відсутність дисципліни й утримання за рахунок бюджету величезної кількості невмотивованих бійців.

Вони рік відслужили, отримали статус УБД і подалися додому в ґенделиках розповідати про подвиги, яких і не було.

Природно, мова не про всіх мобілізованих, але вищеописані факти є і вони непоодинокі.

Це реальна проблема в ЗСУ. Замість жорсткого професійного відбору в армію добровольців, з наданням їм гідних зарплат, соцпакетів і страхових гарантій, країна розпорошує кошти.

До речі, учасник УБД має право на 21 пільгу. Серед них: безкоштовні ліки, медичне обслуговування, санаторно-курортне лікування, виплати з непрацездатності, 75% знижка на оплату квартплати і послуг ЖКГ, безкоштовний проїзд у всіх видах транспорту, першочергове забезпечення житлом і земельними ділянками.

В результаті, Україна отримає ще кілька сотень тисяч пільговиків. Частина з яких лише формально перебувала в зоні АТО.

І судячи з усього, на фінансовий бік такої побудови армії вже звернули увагу відповідальні в Кабміні особи. І, можливо, відправили деякі побажання в Міноборони.

Так, днями реально бойовий комбриг повідомив своїм підлеглим мобілізованим бійцям: «Яке вам УБД? Де ви були, що бачили? Навесні в Україні буде вже 500 тисяч учасників АТО».

Так, хлопці стоять на третій лінії в зоні АТО. Але неодноразово виїжджали на бойові стрільби. Документи на УБД подали ще в серпні в стройову частину, але днями їм їх повернули – і сказали, що в Києві тисячі заяв і величезна черга на оформлення.

Дітям запропонували після мобілізації кожному добувати собі «корочку» у місцевих військкоматах. А комбриг просто дав зрозуміти, що їм і УБД давати ні за що.

Можливо, комбриг у чомусь і має рацію. Але вся проблема в тому, що будь-який з цих хлопців, які вже 10 місяців прожили в наметах у степу, гідний «корочки» УБД значно більше, ніж триденний турист із СБУ генерал-лейтенант Пісний. Той самий, якого ногою вдарив депутат Парасюк.

Так от, зараз у цій бригаді ллється рікою горілка, яка раніше лилася струмками. Керованість бойового підрозділу вкрай низька. Бійці обурені історією з ненаданням їм статусу УБД. Причому, найприкріше тим, хто не «аватар», хто усвідомлено пішов до військкомату.

Отакий зараз скрутився клубок проблем.

І мова тут не про одну бригаду. Мова про непрофесійну побудову ЗСУ. І саме зараз, нехай і з багатомісячним запізненням, треба починати грамотно розрулювати цю ситуацію. За всіма напрямками. З жорсткою ревізією всіх раніше виданих документів. Інакше через пару років у нас і армії не буде, а пільговиків учасників АТО набереться більше, ніж чорнобильців.

Джерело: Facebook

БЕЗ КОМЕНТАРІВ