Кремль застосовує широкий арсенал засобів – від дезінформації до підключення так званих агентів впливу

Ще одна країна звинувачує Росію у скоординованій кампанії впливу на громадську думку та ухвалення рішень всередині держави. Експерти шведського Інституту зовнішньої політики оприлюднили доповідь про те, що для досягнення цієї мети Кремль використовував сфабриковані новини, підроблені документи та дезінформацію.

«Росія починаючи з 2014 року робить спроби впливати на два процеси: співпраця Швеції з НАТО та підтримка України», – зазначається у документі.

З цією метою РФ застосовує широкий арсенал засобів – «від військових загроз та дезінформації до підключення так званих агентів впливу, іншими словами, осіб і організацій, що поширюють позицію Москви».

Шведські вчені виходять з того, що в сьогоднішній російській зовнішній політиці знову використовуються прийоми, знайомі з часів Холодної війни. Минулого року шведські спецслужби зареєстрували нарощування замаскованої активності з російської сторони незадовго до ухвалення парламентом рішення про інтенсифікацію співпраці з НАТО в травні 2016 року.

В якості прикладу використання підроблених документів в доповіді нагадують про «лист», поширений у соцмережах в лютому 2015 року, в якому міністр оборони Швеції Петер Ґултквіст нібито звертається до очільника найбільшого оборонного концерну країни. Автор послання пропонує підприємству постачати зброю до України. Експерти вказали на кілька фактичних помилок в «листі»: згадуваний в ньому голова концерну вже давно не обіймав цю посаду, написано воно було не шведською, а англійською мовою, підпис міністра взяли з ресурсу, що перебуває у вільному доступі. Проте чутки про постачання шведських озброєнь до України спливли на прокремлівських сайтах і розповсюдились у соцмережах.

Загалом у дослідженні повідомляється про 26 подібних підробок, виявлених в Швеції за період з кінця 2014 до середини 2016 року. Найперші з’явилися на «маловідомих сайтах російською та/або шведською мовою». Деякі з них написані нібито від імені шведських представників влади, зроблені з використанням підроблених бланків, аби посилити враження автентичності. Десять підробок були пов’язані безпосередньо з внутрішніми справами Швеції.

Водночас, ключовим інструментом РФ в її кампанії була версія сайту шведською мовою російського державного інформаційного агентства Sputnik. За період з 2015 до закриття навесні 2016 року там встигли опублікувати 4 тисячі заміток. Переважна більшість з них підпадала під такі категорії, як «криза на Заході», «позитивний образ Росії», «західна агресія», «міжнародна взаємодія з Росією», «невдачі західної політики» та «непорозуміння у західному альянсі».

Після публікації доповіді шведський прем’єр-міністр Стефан Левен заявив, що не можна виключати можливих спроб Росії вплинути на перебіг парламентських виборів у Швеції, які відбудуться 2018 року.

Як повідомляв Інформаційний Акцент, за даними німецьких чиновників, Кремль намагається вплинути на вибори, що пройдуть в країні восени цього року. У зв’язку з цим в Німеччині почалось розслідування безпрецедентного поширення псевдоновин.

Раніше уряд Чехії вирішив серйозно боротися із російською пропагандою. При уряді країни створять управління з боротьби із фейковими новинами.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ