ОБСЄ
В ОБСЄ назріває скандал через п’яного спостерігача з Росії

Спостерігач місії ОБСЄ на сході України Максим Удовиченко втягнув організацію в скандал, зізнавшись у стані алкогольного сп’яніння в тому, що він є російським шпигуном. «Інцидент б’є по підкресленій нейтральності та неупередженості моніторингової місії», – пише німецьке видання Bild.

Причиною розслідування українського телеканалу ТСН стала, як йдеться в матеріалі, інформація про те, нібито у свій вільний час спостерігач Удовиченко займається антиукраїнською пропагандою серед місцевого населення міста Сєверодонецька. Журналістам вдалося зняти розмову абсолютно п’яного спостерігача з літньою жінкою, під час якої він заявив ось що: «Не хвилюйтеся! Ми ще трошки повоюємо в Сирії і повернемося». Крім того, в бесіді з жінкою він зазначив, що «велика Росія вже близько».

Трохи пізніше журналістка телеканалу з прихованою камерою вже сама продовжила розмову з спостерігачем в готелі, де жив росіянин. Тут він за черговою пляшкою пива, як передає видання, зізнався, що є чинним співробітником ОБСЄ, але в Україні нібито перебуває лише місяць, а до 2010 року, за його словами, служив у 24-й бригаді російського спецназу, дослужився до звання підполковника, був у Чечні, але вже вийшов у відставку. Під час знімальних робіт до Удовиченка та журналістки підійшов європейський співробітник ОБСЄ і спробував відвести його, але телевізійна команда наздогнала їх, і не протверезілий Удовиченко додав, що «через цю історію завтра його відправлять додому».

Реакція з боку ОБСЄ, як йдеться далі, надійшла аж через кілька днів після описаних подій, які, за даними ЗМІ, відбулися наприкінці минулого тижня. У заяві ОБСЄ, опублікованій в четвер увечері, йдеться, що поведінка спостерігача була «вкрай неприйнятною», і «спостережна місія відсторонила його від роботи в той же день», до того ж він «допустив очевидне порушення кодексу поведінки, а саме принцип безпартійності».

«Але чи достатньо такої реакції?» – ставить питання журналіст. Деякі українські громадяни заявили Bild, що вони вважають таке пояснення недостатнім, оскільки воно відволікає від реальної проблеми, а саме – визнання, що співробітник місії насправді працював на російські спецслужби. Та більше того українці висувають подібні звинувачення на адресу ОБСЄ вже не вперше.

Як заявив Bild прес-секретар місії ОБСЄ, в організації немає підтвердженої інформації про те, що звільнений спостерігач насправді був російським шпигуном. Але одночасно з цим він визнав, що у місії ОБСЄ на сході України немає будь-якої спеціальної процедури для завчасної ідентифікації співробітників російських спецслужб і що з кандидатами з усіх країн поводяться однаково: «Втім, ми чекаємо чесності від усіх держав, що пропонують кандидатів».

«Іншими словами: ОБСЄ сподівається, що всі співробітники місії з більш ніж 57 країн будуть лише підтримувати організацію, а не підривати її зсередини. При цьому в ОБСЄ зовсім не замислюються про те, що деякі з них можуть працювати на спецслужби», – підкреслює автор матеріалу.

Американський блогер Роберт Шульц, який викрив кількох російських агентів в Україні, не сумнівається в правдивості слів Удовиченка. «Я не думаю, що можуть бути сумніви в тому, що ця людина працювала на ГРУ, і я переконаний, що він аж ніяк не єдиний, хто проник в ОБСЄ», – заявив Шульц. Що ж стосується самої ОБСЄ, то щодо її репутації як нейтрального і безпартійного спостерігача, за словами Шульца, завдано «серйозного удару». «Випадкове визнання росіянина кидає нове світло на «тривожні дзвіночки», які надходили під час важких боїв з червня 2014 року, – додає блогер. – Багатьом аналітикам тоді було ясно, що щось було не так. Але довести нічого не можна було – аж до тепер».

Читайте: Серед спостерігачів місії ОБСЄ знайшли адепта «русскава міра»

Інформаційний Акцент

БЕЗ КОМЕНТАРІВ