95cc7ef498e141173576365264fc5fba
31 серпня 2016 року відбулася прес-конференція з приводу річниці провокації біля Верховної Ради 31.08.2015 року

«Справу 31 серпня» розділили на два провадження – «тероризм» та «масові заворушення». По першій справі проходять двоє підозрюваних, по другій – 15. Про це повідомив на прес-конференції заступник голови Всеукраїнського об’єднання «Свобода», народний депутат України VII скликання, керівник націоналістичної фракції в Київраді Юрій Сиротюк, передає прес-служба партії.

Загалом же політв’язнів було понад три десятки: 30 затримали одразу, ще декілька – арештовані за рішенням суду. Щодо низки активістів кримінальні провадження були закриті за відсутністю складу злочину, проте за місяці тримання в ізоляторі перед ними ніхто навіть не вибачився.

«Багатьох із затриманих обвинувачували в здійсненні терористичного акту, що передбачає довічне ув’язнення. За рік із шести підозрюваних у тероризмі залишилося тільки двоє – з чотирьох обвинувачення зняли, а щодо трьох справу закрили взагалі. Але це людські долі! Хлопців на кілька місяців позбавили волі без жодних причин», – наголосив Сиротюк.

Він також висловив думку, що «олігархічні політичні проекти просто використали 31 серпня для знищення опонентів, насамперед ВО «Свобода», якому цьогоріч виповнюється 25 років».

«До того ж, намагалися не лише ліквідувати «Свободу» як головного конкурента влади, але й залякати суспільство. Ви уявіть, що мали думати люди, якщо арештовували навіть народних депутатів України. Якщо арештували мене як автора назви «Революція гідності». Якщо до мене додому пригнали автоматників, робили обшуки й вилучили книжку Шевченка та історичну літературу, а потім написали, що в мене знайшли кулемет. Коли мене 45 днів тримали в камері-одиночці, що заборонено будь-яким законодавством. Це був метод показати, що будь-який опір діям влади не можливий», – заявив Юрій Сиротюк.

Адвокат Сидір Кізін, який ще увечері 31 серпня 2015 року зайшов у відділок і взяв під свій захист усіх, до кого вдалося пробитися, каже, що цей процес за суттю нагадує сталінські часи.

«Від самого початку справу вели з грубими порушеннями. У мене є підстави вважати, що це відбувалося під особистим контролем Авакова. Він уже назвав у ЗМІ винного, коли підозрюваного ще навіть затримали. У справі підтасовують документи, підроблюють протоколи. Затриманих кинули за ґрати, а всі документи ліпили в одну купу. Це вже зараз справи розділили, а в той момент – у всіх була одна справа, однакові тексти. Таким чином, кинули під варту керівництво ВО «Свобода» та всіх затриманих 31 серпня. Арештованих помістили в ізолятор тимчасового тримання, який підпорядковується МВС. Там до них без безперешкодно проходили оперативники та підсаджували людей, які вчиняли тиск. До того ж, багатьох підозрюваних били, змушуючи взяти провину на себе та оголосити «Свободу» організатором провокацій. Ба більше, від самого початку за справу не мала права братися МВС. У ході ж розгляду справи слідчі були змушені виправдовувати ті версії, які озвучив міністр внутрішніх справ. А версії він озвучував політичні, звинувачуючи у всіх подіях ВО «Свобода». Винятково в цьому напрямку й працювали оперативники», – наголосив Сидір Кізін.

У свою чергу, донецький журналіст Артем Фурманюк, який також брав участь у прес-конференції, зазначив, що його, як і решті затриманих, в фабулі тексту підозри записали до числа прихильників ВО «Свобода».

Донеччанин наголосив, що він завжди перебував поза будь-якими політичними рухами та з переважною більшістю підозрюваних у справі навіть не був знайомий. Натомість активіст вказує, що залишити рідне місто йому довелося через прихід окупантів, які, окрім всього, намагалися його арештувати: «Я поїхав із Донецька ще в березні 2014 року після того, як на мітингу було вбито трьох моїх побратимів по акції. Нас почала переслідувати міліція, яка вже була при виконувачу обов’язків міністра внутрішніх справ Авакову. Підвладна йому міліція під час мітингу була на стороні «тітушок», масово завезених із Ростова й Бєлгорода. І подальше переслідування змусило мене поїхати. У підсумку поїхав звідти й сів уже в вільній Україні – за те, що виступив проти зґвалтування Конституції».

Варто зазначити, що перше засідання щодо підозрюваних у масових заворушеннях призначено на 11-ту годину 13 вересня в Подільському районному суді м. Києва.

Нагадаємо, 31 серпня 2015 року відбулося засідання Верховної Ради України, під час якого депутати у першому читанні ухвалили закон про внесення змін до Конституції України щодо децентралізації влади. Найбільш резонансним було питання надання особливого статусу окупованим російськими військами територіям Донбасу. Реакцією на такі дії стали масові протести, в результаті яких понад сотня осіб отримала поранення, четверо правоохоронців загинули, а десятки активістів були затримані.

Читайте: «Справа 31 серпня»: що змінилося за рік?

БЕЗ КОМЕНТАРІВ