Станіслав Зозуля, блогер
Станіслав Зозуля, блогер

IMF GROUP UKRAINE (не плутати з МВФ) – неприбуткова організація, яка об’єднує українських економістів-економетриків, завершила аналіз наслідків підвищення мінімальної зарплати до 3,2 тис. грн. на місяць.

Побудували красиві графіки, намалювали диаграми за посиланням http://bit.ly/2f8loQG та прийшли до висновків:

– Внутрішній попит виросте. Виявляється, для цього всього лише необхідно пропустити гроші людей через руки розпорядників та споживачів чужого: політиків і чиновників, що збільшить внутрішнє споживання.

– Податкові надходження зростуть, прорахували до цифри після коми.

– Дефіцит держбюджету знизиться.

– Інфляція не лише не виросте, але «дозволить НБУ в 2017 році проводити більш консервативну монетарну політику» за рахунок скорочення дефіциту держбюджету.

– Пенсійний Фонд, відповідно, також знизить дефіцит.

Одні квіточки, жодних колючок. Навіщо тоді це ритуальне в тексті: «Ми однозначно негативно оцінюємо зростання рівня податкового навантаження на економіку в результаті такого рішення», якщо стільки чудових наслідків? Чого вже там, якщо все так чудово, давайте підвищимо «мінімалку» до 5-6 тисяч грн. і більше, як пропонує Тимошенко і «Опозиційний блок» – це ще більше підстьобне внутрішній попит!

Помилка економетристів полягає в методологічному холізмі, що перетворює економіку на розділ математичних розрахунків, де можна плюсовати, множити і віднімати. Подібне дозволяє будувати красиві графіки, диаграми та моделі з одним лише недоліком – вони абсолютно нежиттєздатні та відірвані від реальності. Оскільки не враховують поведінку людей та їхню мотивацію.

Що буде, якщо тіньова економіка не тільки не зменшиться, але зросте? Що буде, якщо роботодавці оформлятимуть працівників на неповні робочі дні або взагалі не оформлятимуть? Чи здатне інституційно слабка держава примусити всіх слухатися і діяти згідно із побудованіою моделлю? А що з тими бізнесами, які не витримають збільшення тягаря зростання витрат на працю і вирішать взагалі закритися? І тут всі розрахунки починаються руйнуватися. Очевидно, що такі наслідки не можна прорахувати, але в тексті йдеться про ефекти, як про доведений факт (ну, як же, дивись, ось плюс на плюс дорівнює), навіть без приставок типу «можливо», які б мінімально їх пробачили.

Я так розумію в уряді сидять точно такі ж холісти-економетрики і в своїх рішеннях керуються подібними «розрахунками».

14884472_1518873201463057_4538640851550663166_oДжерело: Станислав Зозуля

БЕЗ КОМЕНТАРІВ