ct_p2e-xgaayumm
Лауреатами премії стали троє науковців за розробку молекулярних машин

У Королівській академії наук у Стокгольмі 5 жовтня оголосили цьогорічного Нобелівського лауреата з хімії. Таким чином, лауреатами премії стали троє науковців – Жан-П’єр Саваж із Франції, Джей Стоддарт зі США та Бернард Ферінґа з Нідерландів. Про це пише Українська правда.

Нагороду вручили за розробку та синтезис молекулярних машин. Науковці розробили молекули з контрольованими рухами, які можуть виконувати задачу, коли мають джерело енергії.

Перший крок на шляху створення молекулярних машин зробив Жан-П’єр Саваж у 1983 році. Йому вдалося поєднати дві молекули кільцеподібної форми і створити ланцюжок – катенан.

Другий крок зробив Фрейзер Стоддарт у 1991-му, винайшовши ротаксан. На основі ротаксану вчений розробив молекулярний комп’ютерний чіп.

Бернард Ферінґа став винахідником молекулярного мотору у 1999 році. Завдяки молекулярним моторам дослідник запустив скляний циліндр, у 10 тисяч разів більший за звичний мотор, та згодом розробив наномашину.

Як відомо, хімія була найвизначнішою для досліджень Альфреда Нобеля. Його розробки базувалися саме на досягненнях у цій науці, тому хімію він зазначив другою, створюючи перелік галузей, у яких присуджують премію його імені.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ