ТБ
Росіяни живуть у вигаданій реальності, – The New York Times Magazine

Оприлюднення двох доповідей – голландської та російської – про причини катастрофи малайзійського «Боїнґа» над Донбасом викликало бурхливий відгук у західній пресі. Далі до вашої уваги думки та припущення кількох оглядачів авторитетних видань.

«Довгоочікувана голландська доповідь за підсумками розслідування катастрофи збитого борта MH17 дозволяє припустити, що мали місце спроби приховати причини катастрофи, зокрема, невдалий розтин тіла капітана, з якого навмисно вийняли металеві осколки ракети «Бук», – повідомляють журналісти The Guardian Люк Гардінг, Шон Вокер і Джуліан Борджер.

«Рада безпеки Нідерландів (РБН) керувала міжнародним розслідуванням причин катастрофи, що тривало 15 місяців. У вівторок вона представила реконструйовану передню частину літака в ангарі на авіабазі Гільзе-Рейн на півдні Нідерландів», – повідомляє газета.

Виступаючи перед реконструйованим літаком, голова РБН Тіббе Яустра «заявив, що MH17 прямував на висоті 33 тисяч футів за звичайним маршрутом польоту в Азію, коли його вразила боєголовка 9Н314M. Боєголовка була встановлена ​​на ракеті 9M28. Її було випущено із зенітно-ракетного комплексу російського виробництва «Бук». Яустра відкинув інші сценарії, які могли б пояснити катастрофу», йдеться в статті.

Голландські експерти заявили, що три пілоти загинули миттєво, після того як вироблена в Росії ракета «Бук» вибухнула за метр від їхньої кабіни. В результаті вибуху сотні фрагментів шрапнелі зрешетили літак з «величезною силою», зазначається в доповіді РБН. Також у звіті йдеться, що більш як 120 об’єктів, «в основному металевих осколків», було знайдено в тілі другого пілота. Коли голландські експерти впізнали тіло капітана, вони виявили, що вже «було проведено його зовнішній і внутрішній огляд з метою видалити сторонні тіла».

Незважаючи на очевидні спроби видалити осколки шрапнелі, під час розтину «виявлено сотні металевих фрагментів», а також переломи кісток та інші травми. «Серед вивчених фрагментів шрапнелі ракети дві мали форму «метелика», яку РБН вважає характерною для певного типу боєголовки ракети «Бук». Попри те російський виробник ще раніше заперечував, що були знайдені якісь подібні фрагменти, і наполягав на тому, що була застосована стара модель «Бука», яка, мовляв, тепер не перебуває на озброєнні російських ЗС», – йдеться в статті.

«Фрагменти уламків, яких зняли на камеру слідчими і на яких було видно пробиті отвори та кіптява, зникли до того часу, коли ті прийшли, щоб забрати їх», – зазначає видання. «Проте слідчі відмовилися назвати винних у катастрофі літака, заявивши тільки, що ракета була випущена з території на сході України площею 320 квадратних кілометрів» – пишуть автори статті. Втім, розмовляючи з голландськими журналістами в Гаазі, голова РБН Тіббе Яустра пізніше визнав, що ракета «Бук» була випущена з місцевості, контрольованій бойовиками.

Докладніше про російську доповідь пише швейцарська газета Neue Zürcher Zeitung, зазначаючи в заголовку, що «Москва звучить непереконливо». Як пише оглядач Даніель Вехлін, напередодні оприлюднення результатів голландського розслідування російський оборонний концерн «Алмаз-Антей» повідомив про те, що малайзійський лайнер був збитий над Донбасом з території, підконтрольній українській армії. За даними глави концерну Яна Новикова, літак був збитий ракетою 9М38, запущеною із села Зарощенське (як свідчить українська влада, це село на той час також контролювали сепаратисти, – ред.) із ЗРК «Бук-М1». Подібні системи, як повідомив їхній виробник, вже давно не стоять на озброєнні російської армії.

Як нагадує видання, ще в червневій доповіді «Алмаз-Антей» дійшов висновку, що лайнер був збитий ракетою української армії. Згідно з нинішнім звітом, зенітна ракета вибухнула ліворуч від «Боїнга-777», що підтверджується структурними ушкодженнями на фюзеляжі літака. «Цю думку поділяють, зокрема, і голландські слідчі. Але на відміну від їхньої версії, пошкодження на борту лайнера, за версією «Алмаз-Антея», не відповідають фрагментам бойової частини 9Н314М, яка, на думку голландської сторони, і вразила літак, – зазначає журналіст. – Але проблема полягає в тому, що тим самим російський концерн суперечить сам собі, адже ж у червневому звіті повідомлялося, що ракети типу 9М38 споряджалися бойовою частиною 9Н314М».

Читайте: У РФ вигадали нову оповідку щодо Боінґа: «Такі ракети востаннє випускали ще в Радянському Союзі»

З нагоди публікації двох звітів, що суперечать один одному, про причини катастрофи малайзійського «Боїнґа» оглядач The New York Times Magazine Юлія Йоффе міркує про те, «чому важлива альтернативна версія Росії про події з MH17».

Доповідь голландської Ради безпеки «не повідомила нам нічого такого, чого ми раніше не знали або сильно не підозрювали», пише Йоффе. «Однак тут багато що залежить від того, хто такі «ми». На Заході люди дивилися презентацію однієї доповіді, а росіяни – другої: у вівторок російська державна корпорація «Алмаз-Антей», яка виробляє установки «Бук», провела альтернативну прес-конференцію про свою власну доповідь». Голландські і російські фахівці дійшли «дещо різних висновків2. Представники збройового холдингу зробили акцент на тому, що ракети, однією з яких був збитий малайзійський літак, «не застосовуються у Росії з 2011 року». Запуск, за їхніми словами, був проведений з околиць села Зарощенське, а не зі Сніжного, і зробили це нібито українці.

«Від того самого дня, коли уламки літака впали на засаджені соняшниками українські поля, Москва стала просувати свої власні гіпотези причин падіння борта MH17, – пише журналістка. – Російські ЗМІ і «Алмаз-Антей діяли як адвокати в кримінальному процесі, які навмисно каламутять воду, витончено створюють ґрунт для максимальної кількості сумнівів, щоби відбити душок, що йде від їхнього клієнта… У росіян зовсім інша картина події з літаком, ніж у людей на Заході».

«Іншими словами, пропаганда працює», – зазначає Йоффе. «Більшість росіян живуть в реальності, яка ніяк не перетинається із західною, і в цьому криється серйозний політичний виклик. Коли Москву піддають санкціям за знищення літака, який, на думку більшості росіян, був збитий українцями, це лише змушує їх згуртуватися навколо свого лідера, який, з їхнього погляду, «піддається несправедливим нападкам Вашингтона і Брюсселя», – йдеться в статті. – Цим самим пояснюються і досі божевільні рейтинги Путіна».

«Захід просто не в змозі пробити герметичний засув російського телебачення і зрозуміти те, що завжди знав Путін: зомбоящик приховує у собі ключ до всього», – підсумовує Йоффе.

Читайте: Трибуналу не буде: Нідерланди шукатимуть інші шляхи покарати Росію за збитий Боінґ

За матеріалами Inopressa.ru

Інформаційний Акцент

БЕЗ КОМЕНТАРІВ