Тарас Загородній, політичний експерт
Тарас Загородній, політичний експерт

Керуючий партнер Національної антикризової групи Тарас Загородній в ефірі радіо «Ера», 05.08.16

– Історія із закупівлею броньованого Мерседеса для Коболєва доводить, що ми переплачуємо за газ, оскільки у них на Мерседеси грошей вистачає?

– Я давно в політиці і багато чому не дивуюся, але ця історія мене вразила своїм цинізмом. Зроблено через «Прозоро» під одного постачальника з величезним цинізмом. Аргументація просто нікчемна. А на чому він їздив? Що значить безпека? Розповідає, що є свідком у Стокгольмському арбітражі. Який він свідок? Є директор юридичного департаменту, який писав ці позови. Позов від юридичної особи і якщо не їде один, то замість нього за дорученням їде інший. Як тебе врятує броньований Мерседес? Візьми краще на час розслідування «Титан» з десятьма автоматниками. Дешевше обійдеться. І до чого всі ці розмови, що ми не купуємо російський газ? Та купуємо ми його, лише в Європі та за кредитні гроші Європейського банку реконструкції та розвитку. І збитки в «Нафтогазі» не зменшилися. Тільки зараз вони покриваються за рахунок субсидій з моєї кишені, тому що я плачу всі комунальні послуги.

– Чи можна говорити, що дії Коболєва сильно шкодять Росії?

– Звичайно, ні. Як купували російський газ, так і продовжують це робити. Тільки зараз російський газ йде до Європи через «Південний потік» і газогін, побудований через Польщу. Але зберігається непрозора система під гаслами ринку газу. Насправді ніякого ринку немає, встановлені монопольні ціни. У Чехії, Словаччині та інших країнах, де газ взагалі не видобувається, менша ціна і кілька постачальників, які мають вільний доступ до труби. Вони розуміють, чому купують газ саме в цьому місці. А у нас якийсь незрозумілий хлопчик встановлює тарифи за принципом енциклопедії «Потолкова і Фонарьова» і говорить, що вони ринкові. Чиновники «Нафтогазу» забувають, що працюють в державній структурі, яка повинна займатися соціальною підтримкою населення. Це означає обмеження рентабельності. За моїми підрахунками, зараз рентабельність продажу та видобутку українського газу в межах 300-400%. Це шалені прибутки.

– Ті, хто підтримують підвищення тарифів, кажуть, що завдяки цим грошам вони все модернізують, збільшать видобуток газу в Україні, у нас буде дешевий газ, можливо, і ціни скинуть.

– Практично вся країна працює у нас на «Нафтогаз» і «Укргазвидобування». Там у топ-менеджерів величезні зарплати – в Європі таких немає. Вони повинні показати, скільки закладають на розвиток, яка собівартість видобутку, вартість на транспортування. І, звичайно ж, показати яку закладають рентабельність. Де в світі є 300% рентабельності? Хіба що при торгівлі наркотиками і зброєю. Для нормального функціонування підприємства за класичною моделлю достатньо 20-30% рентабельності. У нас 300%. Куди поділися ці гроші – можна тільки уявити.

Щойно підвищується ціна на газ – одразу стає нерентабельно щось робити в нашій країні. Підприємства закриватимуться, бізнес затухатиме. Буде нерентабельно жити в містах і в квартирах. Це обезлюднення країни. А «Укргазвидобування» буде нормальним працюючим підприємством.

– Якщо українці хоча б рік спробують платити за цими тарифами, які будуть наслідки для економіки країни? Економісти кажуть, що це призведе до міст-привидів і сильного занепаду економіки.

– Погоджуюся з цією думкою. Наші розумники, а особливо грантоїди, які сидять на зарплатах західних посольств, розповідають, що це – як в Європі. Але вони забувають додати які зарплати в Європі, що там існує ринок енергетики. Спробуйте зараз відмовитися від тепла в своєму будинку і сказати: я буду обігріватися сам. Це неможливо тому, що у нас немає ринку і людям нав’язується монопольна послуга. Припустимо, у когось є квартира в Києві, але він в ній не живе і опалення йому не потрібно. Як можна його відключити? Ніяк. І людина змушена платити за прийнятими тарифами. Навіть МВФ попереджав наш уряд, що не можна підвищувати так ціни на газ. Навіть вони при всій своїй цинічності та ідіотизмі говорили про кризу неплатежів, яка почнеться вже у вересні. Люди не будуть платити і правильно зроблять. Протестувати потрібно.

– Чи можете ви спробувати змоделювати, як виглядатиме країна за рік-два після того як платитимуть за такими тарифами?

– Першими постраждають села. Вони будуть відключати собі тепло, почнуть вирубувати лісосмуги. Особливо на півдні буде просто жахлива екологічна катастрофа. Інша справа – Західна Україна, де є Карпати і багато лісів. Буде згортатися виробництво. Малий і середній бізнес не витримає і буде зростати безробіття. Розпочнеться бартеризація продуктами, як було в кінці 90-х. Зростатимуть борги у обленерго, потім перед «Нафтогазом» і знову підуть взаємозаліки. Економіка піде в тінь.

– Люди, які придумали нові небезпечні для країни тарифи, повинні ж розуміти, що може виникнути колапс. На що вони розраховують?

– Ми часто переоцінюємо розумовий рівень людей, які нами керують. Там горизонт планування – квартал і далі вони не можуть мислити. Думають, що далі будуть маніпулювати людьми, що «Ось-ось Путін нападе», а людям розповідатимуть, що це шлях в Європу. Брехня! Це шлях до зубожіння країни і людей. Менше красти треба. Вони думають, що люди терпітимуть до кінця, а вони будуть залякувати їх наступом Путіна.

– А реальне залякування можливе?

– Для цього у них немає державного апарату. Люди дуже змінилися після Майдану, стали себе поважати. Нацгвардія готова захищати країну, а стріляти в людей не стане. Особливо в маленьких містах сентиментів немає і влади ніхто не боїться. Їхня позиція – ми вас привели до влади і ми вас зметемо. А влада цього не розуміє. Дуже вибухонебезпечна ситуація. Вони навіть до «Борисполя» не встигнуть добігти. Згідно соціології, у нас 50% людей готові протестувати, а 15% – зі зброєю в руках. Це означає, що 20 мільйонів українців готові вийти на вулиці, а з них п’ять мільйонів – зі зброєю. Терпіти не можна, тому що ці хлопці при владі вкрадуть все цинічно і нахабно, як через банки крали. Коли була так звана чистка банків, бізнес втратив 100 мільярдів обігових коштів.

– Яке майбутнє у такого уряду?

– На Гройсмана зараз повісили всіх собак. Він попідписував найганебніші документи. Потім його відправлять у відставку і знизять тарифи на 30-40%. Але і вони будуть завищені. Людям потрібно тиснути і вимагати. Прозорість тарифів, контрольована рентабельність «Нафтогазу» і «Укргазвидобування», скільки добувається газу і скільки розкрадається, вимагати програм скорочення споживання, монетизації пільг і субсидій, щоб люди отримали гроші, зробили собі утеплення, змінили вікна і менше споживали газу.

Джерело: Тарас Загородний

БЕЗ КОМЕНТАРІВ