Дарт Вейдер
Символ відчуженості держави від народу – обрання Палпатіна до міськради Одеси

25 жовтня колишні прихильники поваленого Януковича отримали владу в результаті виборів до місцевих органів влади на півдні та сході України, пише оглядач The Bloomberg View Леонід Бершидський. У деяких регіональних представницьких органах, зокрема на Київщині, виникли великі фракції ультранаціоналістів. Автор робить висновок: недовіра виборців до політиків посилюється, Україна розчарована і все ще роз’єднана на «схід» і «захід».

Порошенко поклявся провести децентралізацію. «Але, якщо не поставити заслін олігархам і корумпованим місцевим начальникам, Україна ризикує отримати щось на зразок середньовічної феодальної роздробленості замість європейського самоврядування», – коментує Бершидський.

Рік тому результати парламентських виборів показали, що залишки партії Януковича розбіглися. Ультраправа «Свобода» взагалі не пройшла до парламенту. Українці підтримали проєвропейську реформаторську програму партій Яценюка та Порошенка. Але ентузіазм збляк, коли ВВП впав, олігархи та корумповані чиновники розсварилися, а території навколо Донецька й Луганська залишилися в руках проросійських сепаратистів, пише автор. Цього року партія Яценюка не брала участь у місцевих виборах, бо побоювалася поразки. Партії Порошенка «здебільшого не вдалося зміцнити свою підтримку на регіональному рівні, якщо не вважати небажаного альянсу з ветеранами Партії регіонів у російськомовній частині країни».

Судячи з попередніх результатів, «Опозиційний блок» та інші осколки Партії регіонів отримали більше голосів, ніж торік. «Це не означає, що більше виборців налаштовані проросійськи: Партія регіонів була проросійською, тільки коли обслуговувала економічні інтереси своїх лідерів. Але здається, українці проголосували за ту ж таки корумповану еліту, яка керувала регіонами всі 25 років незалежності країни. Це знак, що вони мало вірять у реформістську риторику уряду», – йдеться в статті.

«На україномовному Заході «Свобода» показала радикально поліпшені результати», – пише автор. Це породжує побоювання, що націоналісти повстануть проти Порошенка. Бершидський прогнозує: “Щоби зберегти видимість контролю над регіонами, чиї повноваження розширено, Порошенко та його команда мимоволі підуть на угоди з олігархами, місцевими «баронами», націоналістами-бійцями і популістами». Це посилить хаос, завадить оздоровленню економіки й чіткому виконанню економічної програми МВФ, змусить, як мінімум, відстрочити викорінення корупції.

Явка на вибори 25 жовтня становила 46,6%. Це здається стерпним за мірками ЄС і США. Але оглядач Леонід Швець розцінив цей показник як «повну недовіру виборців до тих, хто пропонує політичні послуги».

Мабуть, найкращий символ недовіри і відчуженості держави від народу – обрання Дмитра Палпатіна до міської ради Одеси, пише Бершидський. Ця людина офіційно взяла прізвище на честь підступного імператора з «Зоряних воєн». «Багатьом виборцям українське політичне життя здається не більш реальним, аніж життя у вигаданій галактиці далеко-далеко», – підсумовує автор.

Як відомо, 25 жовтня в Україні за новим законодавством відбулися місцеві вибори. Вибори пройшли у всіх регіонах країни, крім Маріуполя, Красноармійська та Сватового, а також територій, визнаних тимчасово окупованими – АР Крим, міста Севастополя, а також частини Донецької та Луганської областей.

Інформаційний Акцент

БЕЗ КОМЕНТАРІВ