Кліматичний саміт
У Парижі укладено нову глобальну угоду про клімат

Нову глобальну угоду про клімат уклали в рамкаї Кліматичного саміту в Парижі. Не минулося і без сюрпризів. За кілька годин до фінального голосування, коли текст вже був готовий, хтось змінив у попередньому варіанті одне слово: замість «варто було б» (should) у чернетці з’явилося «будуть» (shall) – «і раптово вся угода щодо клімату опинилася на межі зриву», пише The Washington Post.

Держсекретар США Керрі застеріг, що США не можуть підписати такий текст, оскільки він накладає нові колосальні правові та фінансові зобов’язання. Через три з гаком години після того, як небезпечне слово викреслили, угоду стосовно клімату було ухвалено. Цьому передували дні і тижні жорстких переговорів, зазначає видання. «Офіційні особи США і ЄС підготували ґрунт для угоди за кілька місяців, роблячи енергійні лобістські зусилля і укладаючи угоди в столицях різних країн світу», – пише газета.

За словами дипломатів, ключову роль відіграла домовленість США та Китаю в 2014 році про спільне оприлюднення обіцянок обмежити емісію парникових газів. «Затятий торг почався в середині другого тижня переговорів», – зазначає видання. Делегація США відкидала вимоги маленьких острівних держав та інших бідних країн, які наполягали на гарантованих компенсаціях за «шкоду і збитки» («по суті, на платежах за негативні наслідки кліматичних змін», – пояснює автор). Адміністрація Обами не згодна розглядати такі невизначені фінансові зобов’язання, оскільки їх мав би затверджувати Конґрес США, а оплачувати – американські громадяни.

Керрі оголосив, що США збільшать вдвічі, до 800 млн. доларів на рік, свої гранти бідним країнам на зміцнення інфраструктури, яка має захистити від підвищення рівня моря. Делегація США також схвалила завдання втримати подальше зростання на рівні менш ніж 1,5 градуса Цельсія – набагато більш складне, ніж первісне, завдання (2 градуси Цельсія). Екс-радник Білого дому Пол Бледсоу вважає: «На відміну від переговорів у Кіото або Копенгагені, Паризька хартія стане міцною, бо містить детальні обіцянки всіх великих країн щодо викидів і чіткі правила моніторингу цих викидів».

Водночас захисники природи невдоволені підписаним документом. Зокрема, питання про юридичну силу досягнутої угоди викликає суперечки. «У цій угоді немає нічого зобов’язального і жодного покарання, тому держави вільні робити що хочуть. Якщо завтра вранці держави, які підписали сьогодні угоду, захочуть рушити в геть іншому напрямку, ніхто не зможе їм перешкодити», – журиться Жан-Франсуа Жуяр, гендиректор французького відділення Greenpeace.

Як повідомляв Інформаційний Акцент, 30 листопада у Парижі стартувала Конференція Організації Об’єднаних Націй з питань змін клімату.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ