В.Путін
Експерт радить Росії готуватися до серйозних заворушень

Перспективи розвитку Росії у найближчому майбутньому окреслив колишній ректор Російської економічної школи і професор економіки паризької Школи політичних наук Сергій Гурієв у статті для The Washington Post.

«Торік через свою агресію в Україні Росія змінилася в багатьох важливих аспектах. Але одна серйозна зміна минула майже непоміченою: стратегічне мислення повністю зникло, і російський режим вже не говорить про майбутнє. Заяви російського керівництва сфокусовані на конфлікті з Україною і Заходом (та їхніми «маріонетками» всередині Росії), і в них згадується героїчне минуле (здебільшого Друга світова війна). Режим зараз повністю зосереджений на власному виживанні», – пише експерт.

«Це не завжди було так. У 2000 році Владімір Путін прийшов до Кремля з десятирічною «програмою Грефа», яка передбачала перспективи для Росії як відкритої та модернізованої країни», – зазначає економіст. «Стратегії довготривалого розвитку – головним чином засновані на цих уявленнях –обговорювалися й оновлювалися до 2012 року», – йдеться в статті.

«Режим правильно робить, що турбується про своє безпосереднє майбутнє. Російська економіка перебуває в рецесії і навряд чи буде рости більше, ніж на 2% на рік, навіть коли рецесія закінчиться, якщо вона взагалі закінчиться», – вважає Гурієв. «У якийсь момент цьому режиму доведеться піти, і абсолютно неясно, що прийде йому на зміну, якими бурхливими будуть зміни і чи стане Росія зрештою демократичною країною», – вважає економіст.

На думку автора, мирний перехідний період цілком імовірний. «Але очевидно, що верхівка режиму навряд чи охоче віддасть владу. Вона боїться бути притягнутою до відповідальності за злочини проти міжнародного права і людяності та за жахливу корупцію в Росії. Найкращий сценарій, на який можна сподіватися, це перехідний уряд в якійсь формі, яка надасть певні гарантії елітам, що відходять, і забезпечить проведення нових виборів», – міркує Гурієв.

«Зрештою, долю Росії вирішуватимуть росіяни. Але Захід все ж може відіграти певну роль. За допомогою програми в дусі плану Маршалла він може внести свій внесок у формування нової Росії, допомагаючи відновити економіку, зруйновану корупцією, підтримуючи реформи в галузі державного управління, освіти та медицини та інвестуючи в російську інфраструктуру. Що найважливіше, Захід повинен сформулювати план з реінтеграції Росії у вільний світ», – зазначає автор.

Інформаційний Акцент

БЕЗ КОМЕНТАРІВ